Gaziantep Haberi: Gaziantep'te, Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor

Gaziantep'te, Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor

Gaziantep'te, Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve eşbaşkan Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına tepki eyleminde konuşan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, AK Parti'nin başkanlık sistemini getirmek adına ülkeyi savaşa sürüklediğini iddia etti.
DBP ve HDP üyeleri, DBP Şahinbey İlçe binası önünde toplanarak, Kışanak ve Anlı'nın, gözaltına alınmasını protesto etti. Sloganlar atarak ve alkışlarla gözaltılara tepki gösteren grup adına konuşan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, ülkenin hem içeriden hem dışarıdan bir savaşa sürüklendiğini söyledi.
Başkanlık adına ülkenin savaşa sürüklendiği iddiasında bulunan Toğrul şöyle konuştu:
"Başkan olabilmek adına ülkeyi hem içeriden, hem dışarıdan bir savaşa sürüklüyorlar. Bunu kabul etmediğimizi her fırsatta söyleyeceğiz. Bu ülkede tüm halklar beraberce kardeşçe yaşasın kimse ölmesin diyoruz. Kimse ölmek veya öldürmek zorunda kalmasın diyoruz. Bu cumhuriyeti, ülkeyi halklar bahçesine çevirebiliriz. Birlikte yaşamı esas kılabiliriz, artık birbirimizi yok saymaktan, artık birbirimizi asimile etmekten derhal vazgeçmeliyiz. İçeride ve dışarıda Kürt düşmanlığı politikasından vazgeçmeliyiz. İçeride Kürt'e karşı savaş, dışarıda Kürt'e karşı savaş asla size bir şey getirmeyecektir. Bu ülkeyi huzura eriştirmeyecektir. Tam tersine bir savaş bataklığına sürükleyecektir. Bugün saraydaki zat Türkiye'yi bir savaş alanına getirdiği gibi Rojova'da güneyde kazanımlarımıza da saldırmayı planlıyor. Bunu açıkça söylüyor, 'Afrin'e de gireceğiz' diyor, 'Membiç'e de gireceğiz' diyor. Rakka'ya da yürüyeceğiz diyor ve bir bütün olarak Kürt'ün kazanımlarını yok sayıyor."
Kalabalık, Toğrul'un konuşmasının ardından bir süre slogan atarak dağıldı.

 

 

 

DHA

Loading...