Gaziantep Haberi: Gaziantep’te son 2 yılda 40 bin kişiye istihdam sağlandı

Gaziantep’te son 2 yılda 40 bin kişiye istihdam sağlandı

Gaziantep’te son 2 yılda 40 bin kişiye istihdam sağlandı

GAZİANTEP İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin, son 2 yılda yapılan çalışmalarla kentte 40 bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde, 'Gaziantep kayıt dışı istihdamla mücadele ediyor' konulu çalıştay düzenlendi. SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin, kamu kurumları temsilcileri ile akademisyen ve öğrencilerin katıldığı çalıştayın açılışında konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Taner Yılmaz, ekonomik ve toplumsal problemlerin çözümüne katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.
SGK İl Müdürü Mehmet Uzun ise TÜİK tarafından yapılan son araştırmaya göre Türkiye'de kayıt dışı istihdam seviyesinin % 34 olduğunu belirterek, "İstihdama sağlanan teşviklerin ardından işverenler açısından ekonomik gerekçeleri ortadan kalktı" dedi.
İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin, kayıt dışı istihdamı minimum seviyeye indirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Gaziantep'te işsizlik oranının Türkiye’den daha düşük olduğuna dikkat çeken Ekin, kurum olarak çeşitli programlar uygulayarak istihdama katkı sağladıklarına değinerek şöyle dedi:
"Gaziantep'te yaptığımız iş gücü piyasası araştırmamız hem ülke, hem Gaziantep, hem de üniversite için önemli sonuçlar sunuyor. 2015 yılında 3 bin 400 iş yeri ile görüştük, 2016 yılında ise 20'den fazla işçi çalıştıran bin 199 firma ile görüştük. Toplamda iki yıl içerisinde 5 bin 234 firma ile görüşüp 15 bin 848 kişiyi eğittik ve son rakamlara göre 40 bin kişiye iş imkanı sağladık. 56 bin kişiyi de iş bulmak için çeşitli kurumlara yönlendirdik."
Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından öğretim üyelerinin kayıt dışı istihdama yönelik sunumları ile devam etti.

DHA

Loading...