Sözcü Plus Giriş

YAVRU FOK TELEF OLDU
Antalya'nın Gazipaşa İlçesi Muzkent Mahallesi sahilinde dün bulunan, çevredekiler tarafından biberonla süt verilen yavru fok, görevlilerin gözetiminde annesinin gelip alma ihtimaline karşı sahile bırakıldı. 2 aylık olduğu kaydedilen yavru foku gözleyen görevliler hayvanın bir süre sonra telef olduğunu fark etti.
ANNENİN ULAŞMASI İÇİN 24 SAAT BEKLENİYOR
Konuyla ilgili açıklama yapan Sualtı Araştırmaları Derneği Mersin Aydıncık Sorumlusu Mehmet Sarı, kendisine dün saat 16.00 sıralarında telefonla haber verildiğini belirterek, bunun üzerine yavruyu bir yere götürmemelerini söyleyerek, 24 saat sahilde bekletilmesi gerektiğini aktardığını vurguladı. Bunun üzerine görevlilerin yavruyu sahile bıraktığını kaydeden Sarı, kendisinin de sabaha karşı Gazipaşa'ya geldiğini ve bir süre sonra hayvanın öldüğünü anlattı. 2 gün önce yaşanan fırtına sonrası sahile sürüklendiği düşünülen hayvana müdahale şanslarının olmadığına dikkati çeken Sarı, bu tür durumlarda annenin yavrusuna ulaşması için 24 saat beklediklerini ancak bu süre dolmadan yavru fokun öldüğünü belirtti.
AÇLIK NEDENİYLE ÖLMÜŞ OLABİLİR
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Nazan Durak Özçelik ise olayın kendilerine dün saat 15.30 sıralarında bildirildiğini anlatırken, bir görevlinin bölgeye gönderildiğini aktardı. Yavru fokun sahile bırakılarak gözlem altında tutulduğunu belirten Özçelik, hayvana müdahale şansları olmadığını kaydetti. Hayvanın açlık nedeniyle ölmüş olabileceğini düşündüklerini söyleyen Özçelik, yavrunun bugün saat 10.00 sıralarında halsiz ve bitkin şekilde bulunduğunu ve daha sonra öldüğünü anlattı.
Yavru Akdeniz fokunun kesin ölüm sebebinin yapılacak inceleme sonucu belirleneceği kaydedildi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more