İstanbul Haberi: Geniş Haber// Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

Geniş Haber// Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

Geniş Haber// Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

84 yaşında hayatını kaybeden duayen gazeteci Nail Güreli, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Güreli için Beşiktaş'taki Levent Afet Yolal Camii'nde düzenlenen cenaze törenine başta ailesi, yakınları ve gazeteci meslektaşları olmak üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu siyaset, basın, spor dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası eski başkanlarından, Basın Şeref Kartı sahibi Nail Güreli'nin camiye getirilen tabutuna Türk Bayrağı sarıldı.

Taziyeleri Nail Güreli'nin oğlu Gür Güreli, gelini Figen ve torunu Gözde Güreli ile yeğeni ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Başkanvekili Hüsnü Güreli ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto kabul etti.

Güreli'nin son yolculuğuna uğurlandığı törene siyaset, medya ve spor dünyasından çok sayıda isim katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekilleri, Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, TFF Başkanvekilleri Servet Yardımcı ile Ali Dürüst, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'in aralarında olduğu çok sayıda isim cenazede hazır bulundu.

"KALEMİNDEN BAŞKA HİÇBİR GÜCÜ YOKTU"

Cenaze töreni öncesi bir açıklama yapan oğlu Gür Güreli, çok üzüntülü olduğunu belirterek, "Kaleminden başka hiçbir gücü yoktu. Sadece gazetecilik yaptı. Bunu da hiçbir çıkar için yapmadı, çıkar ilişkisine girmedi. Sadece gazetecilik yaptı bunu söyleyebilirim" diye konuştu.

"BASIN ÇALIŞANLARINA ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise "Türk basın camiasının başı sağolsun. Çok usta bir gazeteciydi. Ancak benim için de çok özel biriydi. Uzun yıllar beraber çalıştık. Benim hem kardeşim hem de yoldaşım sayılırdı. Kendisinin hem cemiyete hem de basında çalışan arkadaşlara çok büyük katkıları olmuştur" ifadelerini kullandı.

AYDIN DOĞAN: ÇOK HAYSİYETLİ, MESLEĞİN KAİDELERİNE, MESLEK KURULUŞLARINA BAĞLI BİR ARKADAŞIMIZDI

Cenazeye katılan Aydın Doğan da Nail Güreli ile birlikte uzun yıllar beraber çalıştıklarını belirterek, "Milliyet Gazetesini satın aldıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam Hürriyet Gazetesi'nden transfer ettik. Muhabirlikten röportajcılığa, yazarlığa kadar mesleğin bütün dallarında bulundu. Çok haysiyetli, mesleğin kaidelerine bağlı, meslek kuruluşlarına bağlı, cemiyete çok bağlı bir arkadaşımızdı. Nur içinde yatsın" diye konuştu.

SEDAT ERGİN: BASIN MESLEK İLKELERİ ONUNLA ÖZDEŞLEŞMİŞTİ

Nail Güreli'nin geride saygın bir miras bıraktığını kaydeden Sedat Ergin ise şunları söyledi:

"Kendisi gazeteciliğin her alanında faaliyette bulundu. Her alanda çok başarılı çalışmalara imza attı. Basın meslek ilkeleri onunla özdeşleşmişti. Gazetecilik ve basın değerlerini her zaman yüceltmiş, genç kuşaklara bu değerleri yücelterek örnek olmuş biridir. Bu yönüyle onu her zaman geride bıraktığı saygın mirasıyla hatırlayacağız."

"ÇOK BÜYÜK BİR KAYIP"

Altan Öymen, Güreli'nin mesleğin güzide isimlerinden biri olduğunu söyledi. Öymen, "Mesleğin kendisine hizmet etti. Gazetecilerin haklarını koruyan mevzuatın yürürlüğe girmesi için yaptığı çalışmalarıyla aynı zamanda da gazeteciliğin mesleğe yakışır şekilde temsil edilmesi için cemiyet ve sendika başkanlıkları yaptı. Ölümü çok büyük bir kayıp" dedi.

ORHAN ERİNÇ: NAİL GÜRELİ BENİM 59 YILLIK USTAM

"Nail Güreli benim 59 yıllık ustam" diyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanlarından Orhan Erinç ise "Hem gazeteciliğin kişisel onurunu hem de mesleğini koruma konusunda bugüne kadar ödün vermediğinin tanıklarından biriyim. Bundan sonra da kendisini saygı ve sevgi ile anmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan cenazeye çok sayıda başta basın meslek örgütü ve ile kurum ve kuruluş tarafından çelenk gönderilği görüldü.

ZİNCİRLİKUYU'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Cenaze namazında Kılıçdaroğlu, Nail Güreli'nin oğlu Gür Güreli ile birlikte saf tuttu. Usta gazeteci için helallik alınmasının ardından ikindi vaktine müteakip cenaze kılındı. Nail Güreli, Zincirlikuyu'daki aile mezarlığında toprağa verildi.

DHA

Loading...