Sözcü Plus Giriş

Eskişehir Haberi: Göç Okulu öğrencisi 10 yaşındaki Azize'ye BM'den destek

Göç Okulu öğrencisi 10 yaşındaki Azize'ye BM'den destek

Güncellenme: 15:14, 20/10/2016
Göç Okulu öğrencisi 10 yaşındaki Azize'ye BM'den destek

ESKİŞEHİR'in Alpu İlçesi'nde Anadolu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle mevsimlik tarım işçileri çocuklarına yönelik olarak oluşturulan Göç Okulu'nda eğitim gören 10 yaşındaki Azize Önay'a eğitim hayatı boyunca destek verilecek.
Her yıl özel bir konuya odaklanan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, bu  yıl 10 yaş grubu genç kızları destekleme kararı aldı. '10 yaşındaki kız çocuklarına yatırım' temasını hayata geçiren BM Nüfus Fornu'na Eskişehir'in Alpu İlçesi'ndeki Göç Okulu 5'inci sınıfta okuyan Azize Önay da mektup göndererek hayallerini anlattı ve doktor olmak istediğini belirtti. 
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, eşi Tighereda Kulessa, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon ve Dermatoloji Uzmanı Dr.Belda Yurtseven Tüner bugün Alpu İlçesi'ne giderek mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu çadırlarda ailesiyle birlikte kalan Azize Önay'ı ziyaret etti.
Prof. Dr. Nezih Orhon, "Bugün Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun Dünya Nüfus Durumu raporu açıklandı. Bu nüfus raporu içersindeki bir konu da 10 yaş kız çocuklarına yatırım yapmak. Azize 10 yaşında pırıl pırıl bir kızımız ve doktor olmak istiyor" dedi.
AZİZE'NİN HİKAYESİ BM RAPORUNDA
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa da konuşmasında, Azize Önay'a eğitim hayatı boyunca destek verileceğini söyledi. Kulessa şöyle devam etti:
"10 yaşındaki bir kız çocuğunun istediği en önemli şey dünyanın bir parçası olabilmek. Biz işte bunun için buradayız. Azize bizimle kendisinin hikayesini daha önceden paylaştı. İleride doktor olmak istiyor. Mümkünse en fazla 2- 3 çocuğum olsun diyor. Bu söyledikleri Azize'nin Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu raporunda da yer alıyor. Bu konudaki dilekleri, düşünceleri bütün dünyaya paylaştırıldı. Ben burada Azize'nin rüyalarını gerçekleştirmek için bir araya gelmiş bir grupta olmaktan çok mutluyum. Özellikle bir kız çocuğunun hayallerini gerçekleştirebilmek için her türlü çabayı göstermeliyiz."
'MUTLU BİR DÜNYADA YAŞAMAK İSTİYORUM'
Azize Önay da, "Mutlu bir dünyada yaşamak istiyorum. Büyüdüğümde hayallerimin gerçekleşmesini istiyorum. Büyüdüğümde en az bir meslek sahibi olmak istiyorum. Huzurlu bir dünyada yaşamak istiyorum. Bütün okulları okumak istiyorum. Ya öğretmen ya doktor olmak istiyorum. Anne babamdan beni okutsunlar istiyorum. Sizden de destek olmanızı istiyorum. Benden sonra da, küçük kardeşlerime de destek olmanızı istiyorum" dedi.

DHA