Zonguldak Haberi: Gurbetçilerin tercihi oto tren

Gurbetçilerin tercihi oto tren

Gurbetçilerin tercihi oto tren

AVRUPA'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve anavatana yakınlarını ziyarete gelen ailelerden bazıları, uzun karayolunda araç kullanmak yerine daha rahat ve güvenli olduğu gerekçesiyle, otomobillerini de yükledikleri 'oto tren'i tercih ediyor.
Gurbetçilerden bazıları son dönemde araç kullanmak yerine anavatana geliş ve dönüşlerde otomobillerini de yükledikleri Edirne ile Avusturya'nın Villach kenti arasında sefer yapan treni terci ediyor. Edirne’den kalkan Optima Ekspres treniyle Villach kentine kadar olan bin 450 kilometrelik yolu 30 saate giden gurbetçiler, rahat bir yolculuk yaptıklarını söylüyor. Memleketi Zonguldak'ta yakınlarını ziyaret ettikten sonra Almanya'nın Dortmund kentine giden 61 yaşındaki Ahmet Palabaş da rahat olduğu için demir yolunu tercih ettiklerini söyledi.
Yıllık iznini memleketi Çanakkale’de geçirdikten sonra Almanya’ya dönmek için trenin kalkmasını bekleyen Kaniye Güngör, 15 yıldır oto trenle yolculuk yaptıklarını söyledi. Trenle yolculuğun çok sevdiğini söyleyen Güngör, "Her yıl kalabalık şekilde oto trenle yolculuk yapıyoruz. Oto treni tercih etmemizin nedeni rahat oluşu. 15 yıldır hep trenle gelip gidiyoruz" dedi. Memleketlerinden kış için hazırladıkları konserve tarzı yiyecekleri otomobillerine yükleyerek yanında götürdükleri görülen gurbetçilerin, Türkiye’den yaşadıkları Avrupa ülkelerine buruk bir şekilde döndüklerini söyledi. Oto trende seyahat etmek isteyenler belirlenen ek ücret karşılığında özel vagonda seyahat etme imkanı sunuluyor. Fiyatlar gidiş geliş için 700 Euro'dan başlayıp otomobilin büyüklüğü ve seçilecek vagona göre 900 euro'ya kadar çıkabiliyor.

DHA

Loading...