İstanbul Haberi: Hakim bu kez karar değil kitap yazdı

Hakim bu kez karar değil kitap yazdı

Hakim bu kez karar değil kitap yazdı

İstanbul Adalet Sarayı’nda görevli Hakim Metin Özdemir’in ‘Eşikte’ isimli kitabı piyasaya çıktı. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde Ağır Ceza, Asliye Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde 20 yıldır hakim olarak görev yapan Metin Özdemir piyasaya çıkan ilk kitabının heyecanını yaşarken, yazmaya nasıl başladığını da anlattı.

“OKUMA YAZMAYI SÖKER SÖKMEZ GÜNLÜK TUTMAYA BAŞLAMIŞTIMö
Okuma yazma öğrenir öğrenmez günlük tutmaya başladığını söyleyen Özdemir, "Ortaokul ve lise yıllarında en önemsediğim faaliyet kompozisyon yazma ve bunu sınıfta okumaktı. Buradaki başarı, övgü, teşvik yazma konusunda etkili olmuş olabilir. Üniversite yıllarında başladığım öykü çalışmalarına mesleki nedenlerle ara verdim. Bu nedenle görece olarak geç kitap yayınladım diyebilirim" dedi.

"YAZMAK İYİ OLMAMI SAĞLIYOR"
“Yazmak var olan düzenle, dünyayla barışık olmamak, kafa tutmak demek" diyen Özdemir, “Daha naif ifadeyle itirazını bu yolla dillendirmek demek. Bu ontolojik bir sorun; var olan dünya insana yetmiyor, değiştirmek istiyor, düzeltmek istiyor, bu mümkün olmasa da… İşte kurgusal da olsa edebiyat bu imkanı sunuyor. Ya da dünyaya katlanmanın bir yolunu… Sözcüklerden, seslerden yeni bir dünya kurmak… Bunun için önce kendinizin peşine düşüyorsunuz. Dünyayı inşa etmenin yolu buradan geçiyor. Kendini bulmaktan… Yazmasam deli olmazdım elbette, ama yazmak iyi olmamı sağlıyor kesinlikle. Herkesin kendini bulma, var etme, tamamlama yöntemi farklı farklı. Müzik, resim, spor vs. Benimkinin edebiyat olduğunu düşünüyorum, En önemlisi yazmak istediğimden yazıyorum. Yazma süreci oldukça yorucu ve sıkıntılı bir süreç, ama bu sürecin sonunda varılan durak, hal, o neyse işte iyi hissettiriyor" diye konuştu.

METİN ÖZDEMİR KİMDİR
Çanakkale doğumlu olan Mehmet Özdemir, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı üniversitenin Adli Tıp Enstitüsün'de lisansüstü eğitimini tamamlayan Özdemiri'in öyküleri çeşitli dergilerde de yayımlandı.

 

DHA

Loading...