Sözcü Plus Giriş

Hakkari Haberi: Hakkari Üniversitesi Rektörü Ceylan hakkında suç duyurusu

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ceylan hakkında suç duyurusu

Güncellenme: 17:14, 22/07/2016
Hakkari Üniversitesi Rektörü Ceylan hakkında suç duyurusu

HAKKARİ'de 15 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan'ın üniversite kampüsü inşaatında devleti 50 milyon lira zarara uğrattığını iddia ederek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.
2013 yılında temeli atılan Hakkari Üniversitesi kampüsünde inşaatın tamamlanmaması ve yapılan binaların doğru mühendislik teknikleri kullanılmadığı için deformasyona uğraması nedeniyle devletin yaklaşık 50 milyon lira zarara uğratıldığı ileri sürüldü. İddiayı ortaya atan Hakkari'deki 15 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, bu zararla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan hakkında suç duyurusunda bulundu.
REKTÖR İSTİFA ETSİN
Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, adliye çıkışı yaptığı açıklamada Rektör Ceylan'ı istifaya davet etti. Servet Taş şöyle dedi:
"İlimize yatırım olarak düşünülen Hakkari Üniversitesi'nin hala bir arpa boyu kadar yol alamadığı ve mevcut üniversite yönetiminin sayın Cumhurbaşkanımızın bu armağanına sahip çıkamadğı için 2 dönemdir birinci etabı yapılan Hakkari Üniversitesi inşaatının kamuya 50 milyon liraya yakın bir zarar doğurduğu konusuyla ilgli bugün kentteki STK'lar olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Hakkari Üniversitesi Rektörü sayın Ebubekir Ceylan 4 yılda 3 tane bina inşa edemedi. Farklı gerekçelere sığınarak devleti uğrattığı milyonlarca lira zararı farklı boyutlara taşıyarak, farklı gerekçelere sığınırak üniversiteyi Yüksekova ilçemize taşımak istemektedir. İlimizdeki bu yatırımın yeniden yapılması için sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili bakanların el atmalarını talep ediyoruz."

 

DHA