Ankara Haberi: Haşdi Şabi operasyon başlattığı Telafer'e 100 kilometre uzaklıkta

Haşdi Şabi operasyon başlattığı Telafer'e 100 kilometre uzaklıkta

Haşdi Şabi operasyon başlattığı Telafer'e 100 kilometre uzaklıkta

HAŞDİ Şabi güçlerine bağlı Irak Asaibi Ehlil Hak Hareketi askeri sözcüsü Cevat El Tlibavi, bu sabah erken saatlerde Musul'un batı tarafında Haşdi Şabi güçlerinin tüm teşkilatının katılımıyla IŞİD'e karşı operasyonların başlatıldığını duyurdu. Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre ise, yaklaşık 8-10 bin kişilik gönüllü halk topluluğundan oluşan Haşdi Şabi'nin Telafer'e mesafesinin 75-100 kilometre olduğu, IŞİD tarafından güçlendirilmiş olan Mıhallebiye ve Talabtah bölgelerini geçerek Telafer'e varmasının askeri açıdan zor olduğu belirtildi.

Haşdi Şabi güçlerine bağlı Irak Asaibi Ehlil Hak Hareketi askeri sözcüsü Cevat El Tlibavi, bu sabah erken saatlerde Musul'un batı tarafında Haşdi Şabi güçlerinin tüm teşkilatının katılımıyla IŞİD'e karşı operasyonların başlatıldığını duyurdu. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre ise Haşdi Şabi’ye ait birliklerin Hadar'in kuzeyinde oldukları, ancak Telafer'e tek gidiş istikameti olan Mıhallebiye ve Talabtah adlı iki yerleşim yerinde IŞİD'ın çok güçlü olduğu ve özellikle IŞİD'ın Mıhallebiye bölgesinde büyük bir hazırlık içinde olduklarının bilindiği belirtildi. Haşdi Şabi'ye ait yaklaşık 8-10 bin kişilik gönüllü halk topluluğundan oluşan birliklerinin Telafer’e olan mesafesi 75-100 kilometre arasında olduğu öğrenildi. Haşdi Şabi'nin zaman zaman Irak Güvenlik Kuvvetleri'ne ait hava kuvvetlerince sınırlı şekilde desteklendiği ve Koalisyon Güçleri tarafından desteklenmediği ifade edildi. Haşdi Şabi Mıhallebiye ve Talabtah bölgelerini geçerek Telafer’e ulaşmasının askeri açıdan zor olduğu ve başarılı olmalarının bile uzun zaman alacağı vurgulandı.

Haşdi Şabi'nin bugün başlattığı operasyonun Kayyare-Musu şehir merkezi yolu ile Ayn El-Cehş arasındaki bölgede icra edildiği ve şu an için Telafer'e oldukça uzak bir mesafede olduğu öğrenildi. Bölgedeki güvenlik kaynakları tarafından Haşdi Şabi'ye bağlı güçlerin 'ele geçirdiler' dedikleri yerlerin 2 hafta önce ele geçirdikleri ve bunun yeni bir gelişme olmadığı belirtildi. Bölgede Haşdi Şabi'ye hizmet eden yerel haber kaynaklarının bu durumu yeni bir gelişme olarak gösterilmesi ve bu türden haberlerin Irak merkezi yönetimi ve bazı İran destekli kaynaklardan çıktığının açıkca anlaşıldığı belirtildi.

DHA

Loading...