Sözcü Plus Giriş

Sivas Haberi: Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı

Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı

Güncellenme: 16:36, 20/10/2016
Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı

SİVAS Yeni Numune Hastanesi'nde olası bir deprem ve yangında acil durum tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikat ilgiyle izlendi.
Sivas İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yeni Numune Hastanesi'nde düzenlenen tatbikata Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve İtfaiye Müdürlüğü ekipleri katıldı. Tatbikatta senaryo gereği Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Sivas merkezde 6.5 büyüklüğünde bir deprem olduğu ve deprem sonucu merkez ve merkez köylerde hasar meydana geldiği bilgisi alındı. Deprem sonrası hastanenin C blok 2'inci kat Kardiyoloji Servisinde temsili yangın çıktı.
Yangın sonrası Kardiyoloji servisinde mahsur kalan hastalar UMKE tarafından Sedye Kaydırma yöntemi ile tahliye edildi. Hastanenin 4'üncü katında dumandan etkilenen bir yaralı ise AFAD ekiplerince sırtta halatla indirildi. Yangında 4'üncü katta dumandan etkilenen yaralılar ise itfaiye merdiveni ile kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarının ardından itfaiye ekipleri, hastane personeline yangın söndürme konusunda eğitim verdi. Tatbikatta senaryo gereği kurtarılan yaralılar hastane yanında kısa sürede kurulan Sahra Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Tatbikat son olarak AFAD ve UMKE ekiplerinin bayrak ile hastanenin 4'üncü katından iniş yapması ile son buldu.
Tatbikat sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Adil Kaya, "Allah böyle afetler vermesin ama böyle bir afetle karşılaştığımız zaman kurumlar arasındaki diyaloğu, işbirliğini geliştirmek, uyumu sağlamak için tüm birimlerin birlikte koordine ederek bir afet planı uygulamaları senaryolaştırıldı. Tatbikatta çıkan yangınlara müdahale edildi, hastalar tahliye edildi ve çok kısa sürede kurulan Sahra Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Başarılı bir tatbikat yapıldı. İnşallah bu tip olaylarla karşılaşmayız" diye konuştu.

DHA