Sözcü Plus Giriş

Şanlıurfa Haberi: Hatay'ın mozaikleri Paris'te tanıtılacak

Hatay'ın mozaikleri Paris'te tanıtılacak

Güncellenme: 13:25, 19/10/2016
Hatay'ın mozaikleri Paris'te tanıtılacak

ROMA dönemine ait olan ve bulunduğunda arkeoloji dünyasında büyük şaşkınlık uyandıran 'Neşeli ol, hayatını yaşa' yazdığı iddia edilen mozaik, yurtdışında tanıtılacak.
Hatay’da yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve dünyanın nadir eserleri arasında gösterilen mozaik, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Paris’te UNESCO binasında düzenlenecek özel lansmanda sergilenecek.
SIRA FRANSA'DA
Anadolu’nun mozaiklerini tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan TURKEY ONE Derneği, Mozaik Yolu projesi kapsamında İsviçre ve Venedik’in ardından 25 Ekim’de Paris’te özel bir lansman düzenleyecek. Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri’nin desteği ile düzenlenecek lansmanda Hatay’da bulunan ve dünyada nadir eserler arasında gösterilen “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazısının bulunduğu mozaik, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Paris’te sergilenecek. Hatay’ın simgesi haline gelen ve Roma dönemine ait önemli ipuçları taşıyan mozaik, lansmana katılacak olan UNESCO delegelerine, uluslararası yatırımcılara, akademisyen ve sanatçılara aynı zamanda sanata yatırım yapan kuruluşlara ve diplomatik çevrelere tanıtılacak.
25 Ekim’de Paris’te düzenlenecek lansmana katılacak olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye’de bir benzeri olmayan dünyada ise nadir eserlerden biri sayılan “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazıldığı yorumu yapılan mozaiğin, Paris’te büyük ilgi göreceğine inandığını belirtti. Kazılarda bulunduktan sonra gerek tarihçi gerekse arkeologların ilgi odağı haline gelen mozaiğin, uluslararası bir platformda tanıtımının Anadolu’nun sahip olduğu tarihi mirasın zenginliğine ve bölgeye yönelik kültür turizmine büyük katkılar sağlayacağını ifade eden  Savaş, sözlerine şöyle devam etti:
"Bulunan eser, binlerce yıl öncesinde dahi Hatay’ın barış ve huzur kenti olduğunu bize kanıtlıyor.  Biz de Hatay’ın binlerce yıllık bu özelliklerini bulduğumuz eserlerle yurtdışında etkili tanıtımlar yapmak, her yönüyle Hatay’ı ve Anadolu’yu anlatmak istiyoruz. Paris’te yapacağımız bu tanıtımda sergileyeceğimiz eserler, inanıyorum ki başta UNESCO delegeleri olmak üzere düğer tüm katılımcılarda farklı bir heyecan uyandıracaktır."
GREKÇE YAZILI
Hatay'da nisan ayındaki kazıda bulunan ve üzerinde Grekçe 'Neşeli ol hayatını yaşa' yazdığı anlamı çıkarılan mozaikle ilgili olarak Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ile birlikte rapor hazırlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hatice Pamir, 'Yemeğe koş', 'Uygunsuz zaman' ve 'Neşe' yazdığını belirterek, 'Neşeli ol hayatını yaşa' diye de yorumlanabileceğini, yanlış olmayacağını açıklamıştı.

DHA