Van Haberi: HDP Van Milletvekili Botan'a 7 yıl hapis istemi

HDP Van Milletvekili Botan'a 7 yıl hapis istemi

HDP Van Milletvekili Botan'a 7 yıl hapis istemi

VAN Cumhuriyet Başsavcılığı, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Van milletvekili Lezgin Botan hakkında başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Botan hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan hakkıda 21 Mayıs 2015'te Van'ın Çatak İlçesi'nde yaptığı konuşmayla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Dönemin Çatak Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu'ya tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla başlattılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hakkında dava açılan Milletvekili Botan için 'Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak', 'Kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret etmek' suçlarından 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi.
KAYMAKAMI TEHDİT ETTİ
İddianamede, Milletvekili Botan'ın ifade özgürlüğü sınırlarını aşan konuşma yaptığı belirtildi. Botan'ın Kaymakam Koyuncu'yu kastederek, "Sen de onurlu, namuslu davran o meslekten ayrıl. Namuslu adam gibi siyaset yap. Muhtarları kurşuna mı dizeceksiniz, bir Roboski mi yaşatacaksınız, katliamcı mısınız, katil misiniz Burası Mezopotamya, bu dağlar da Kato. Kato'dan geçmek öyle kolay değil. Her babayiğidin harcı değil. Herkes haddini bilecek" dediği iddianamede yer aldı.
İddianamede savcılık, "Şüphelinin konuşmaları değerlendirildiğinde, kamu görevi ifa eden Çatak Kaymakamı olan mağdurun onur, şeref ve saygınlığını sövmek suretiyle kaldırdığı, ayrıca bölücü terör örgütü olan PKK üyelerinin yuvalandığı 'Kato Dağı' göndermesiyle müştekiyi tehdit ettiği, konuşmanın içeriğinde kullanılan hitapların ifade özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu anlaşılmaktadır" denildi.

 

DHA

Loading...