Ankara Haberi: HDP'li Bilgen: Siz istemeseniz de şimdilik buradayız

HDP'li Bilgen: Siz istemeseniz de şimdilik buradayız

HDP'li Bilgen: Siz istemeseniz de şimdilik buradayız

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 'TBMM çalışmalarını boykot etme' kararını kaldırdıklarını, grup konuşmasındaki "Şimdilik buradayız, burada olacağız siz istemeseniz, size rahatsızlık versek de" sözleriyle açıkladı.

HDP'nin Meclis'teki grup toplantısı 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganlarıyla başladı. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, slogan atan ziyaretçilere "Sloganlardan çok alkışlar ve coşkularla grup toplantısı geçireceğiz" diyerek, tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın cezaevinden gönderdiği mektubu okudu. Yüksekdağ, mektubunda 25 Kasım'ın 'Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü' olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bizler her şeye rağmen inadına özgürlük, barış ve demokrasi demeye devam ediyoruz. 25 Kasım'da ve her gün şiddete karşı mücadele eden kadınların duruşu hayati rol oynayacak. Cinsel istismara af yasasına karşı birleşik mücadele eden duruşu selamlıyorum. Erkek, devlet şiddetine tapanlar bunu kutsayanlar karşısında kadınlar için eşit bir yaşama inanmak suçsa bu suçu işlemeye devam ediyoruz. Hiçbir zulüm ve şiddet, yaşam ateşini söndürmeyi başaramadı. Her şey çok zor görülebilir. Kadınlara yaşama düşmanlık dört koldan hücuma geçmiş olabilir. Bizim işimiz zoru başarmak ve inanıyorum Ki kadın yaşam özgürlük bir kez daha siyasi irademizin teslim alınmayacağını görecekler"

"PERVİN BULDAN'IN YÖNETMEMESİ İÇİN MECLİS BAŞKANI YAZILI TALİMAT GÖNDERİYOR"

HDP Sözcüsü Bilgen, kürsüde yaptığı konuşmada, rutin uygulamaya göre, bu hafta Meclis Genel Kurulu'nu HDP'li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan'ın yöneteceğini; ancak Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın talimatıyla bunun engellendiğini savundu. Bilgen, "Dün yine bir gece yarısı darbesiyle karşı karşıya kaldık. Meclis Başkanvekilinin rutin biçimde bu hafta Pervin Buldan iken yönetmemesi için Meclis Başkanı yazılı bir talimat gönderiyor. Bir ülkede meclis başkanı meclis başkanvekillerine ulaşmıyor, konuşmuyorsa o ülkede darbe vakayı adiyeden olur. Yoğurttan hükümetlere mukavvadan hançer değil çok daha ağır, kanlı bedelleri olan darbeciler siyaseti sonucudur" diye konuştu.

"SOKAKTAKİ TEPKİYİ İKTİDAR DA GÖREBİLSEYDİ"

Bilgen, cinsel istismar önergesinin gündemden çıkarılmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Keşke sokaktaki tepkiyi hassasiyeti iktidar partisi ve yöneticileri görebilseydi. İstismar yasasının durdurulmasına gösterdikleri çaba için teşekkür ediyoruz" dedi."ŞİMDİLİK BURADAYIZ"

HDP'li Ayhan Bilgen, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasının ardından aldıkları 'Meclis faaliyetlerine boykot' kararını kaldırdıklarını ise şu ifadelerle açıkladı: "Bizim için bizi buralara bir davayı savunmak için gönderen halkın vereceği karar onun sözü onun çağrısı bizim için her şeyden daha değerli. Bu toplantıları tartışmaları nihai karar için devam ettireceğiz. Şimdilik buradayız, burada olacağız siz istemeseniz, size rahatsızlık versek de"

DHA