Şanlıurfa Haberi: HDP'li Tuğluk ve Konca'nın cezaevi ziyaretine izin verildi

HDP'li Tuğluk ve Konca'nın cezaevi ziyaretine izin verildi

HDP'li Tuğluk ve Konca'nın cezaevi ziyaretine izin verildi

KOCAELİ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile milletvekili ve belediye başkanlarını ziyaret etmek isteyen HDP'lilerin cezaevine gitmesine engel olundu. Jandarma ekipleri HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, HDP grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekillerini cezaevi yolunda durdurarak geçişlerine izin vermedi. Bir süre sonra Aysel Tuğluk ve HDP eski Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca'nın cezaevine gitmesine izin verilirken, diğer milletvekilleri ise geri döndü.
HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Mardin Milletvekili Ali Atalan ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile partililer, Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne giden yolda polis ve jandarma engeline takıldı. Kandıra yolu girişinde polis ekiplerince araçları durdurulan HDP'liler burada yapılan kimlik kontrollerinin ardından cezaevi yönüne gitmelerine izin verildi. HDP'lilerin bulunduğu araçlar daha sonra jandarma ekiplerince cezaevine yaklaşık 2 kilometre kala Sarı Hocalar mevkisinde durduruldu.
'UYGULAMA YASADIŞI' TARTIŞMASI
Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul uygulamanın yasadışı olduğunu savunarak, "Yazılı bir belgeniz yok. Neye istinaden yolumuzu kesiyorsunuz. Yapılanlar hukuka aykırıdır. Sizin burada bizi durdurmanız suçtur. Siz buranın sahibi misiniz Ne gerekçeyle yolumuzu kesiyorsunuz Size verilen talimatın vekillere yönelik olduğuna dair evrak varsa bize gösterin" diyerek tepki gösterdi.
Yapılanın yol kesmenin yasal olmadığını söyleyen Aysel Tuğluk da, "Bizim geçişimize izin vermemeniz yasal değil. Neye istinaden yoldan geçişimize izin verilmiyor. Valilik kararına istinaden yolumuzu kestiğinizi söylüyorsunuz. Bu kararı bize gösterin" dedi.
2 VEKİLE İZİN VERİLDİ
Jandarma komutanı ise Valilik kararı nedeniyle yolun ulaşıma kapatıldığını söyledi. Yaklaşık 1 saat burada bekleyen HDP'li heyetten Aysel Tuğluk ve HDP eski Kocaeli Milletvekili avukat Ali Haydar Konca'nın cezaevine gitmesine izin verilirken, heyette bulunan diğer milletvekilleri geri döndü.

DHA