Kayseri Haberi: HİLALDER: Eğitilmeyen Suriyeli çocuklar, ciddi risk

HİLALDER: Eğitilmeyen Suriyeli çocuklar, ciddi risk

HİLALDER: Eğitilmeyen Suriyeli çocuklar, ciddi risk

HİLAL Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Çevre Derneği Koordinatörü Beytullah Başol, Kayseri’de yaşayan 60 bin 125 Suriyeli'den 12 bin 911'ini çocukların oluşturduğunu söyledi. Başol, "Kayseri’de okula gitmeyen ve eğitim almayan Suriyeli çocuk oranı yüzde 67 civarında. Yaklaşık 9 bin civarında olan bu çocuklarımız, eğitilmez ise toplumumuz açısından ciddi riskler meydana gelebilecektir. Zaten yaşanan adli vakalar da bu durumu gözler önüne seriyor'' dedi.
Dernek Koordinatörü Beytullah Başol, dernek binasında yaptığı basın toplantısında Suriyeliler’in eğitimi konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı. Başol, "Suriyeli muhacir kardeşlerimize 'Ensar' olabilme çabası içerisindeyiz. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde 2 bin 683 aile ve toplamda 13 bin 698 muhacir kardeşimize gıda, soba, kömür, her türlü ev eşyası ve insanı malzemesi ile hayırsever Kayseri halkının desteği ile yardımlarımızı ulaştırdık. Yaraların henüz tam olarak sarılamadığı, neredeyse her ailede bir şehit ve gazinin bulunduğu Suriye halkı halen zor şartlar altında ülkemizde yaşamlarını sürdürmektedirler" diye konuştu. Kayseri’de resmi verilere göre 60 bin 125 Suriyeli’nin bulunduğunu kaydeden Başol, bu rakamın yüzde 24’ünü çocukların oluşturduğunu belirtti. Suriyeli çocukların eğitim sorunları ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Başol, bu konuda bazı kurumlarla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Kayseri'deki göçmenlerin oranının ülke ortalamasından iki kat daha yüksek olduğunu bildiren Başol, şunları kaydetti:
"Şehrimizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin yüzde 24’ünü yani 12 bin 911’ini çocuklar oluşturmaktadır. Sahada yardımlaşma faaliyetlerini yürütürken bu çocukların çoğunun okula gitmediği gözümüzden kaçmadı. Konuyla ilgili yaptığımız araştırma ve hazırladığımız rapor daha acı bir tablonun gerçekte olduğunu sayısal olarak ortaya koymuştur. Eğitim bir insanın en doğal hakkıdır, hele de Suriyeli Göçmen kardeşlerimiz gibi dezavantajlı grupların bu olanağa daha çok ihtiyaçları vardır. Derneğimizin 2013 yılında yürüttüğü ‘Suriyeli Gençlerin Yüksek Öğrenime Uyum ve Entegrasyonu’ projesi ile derneğimizi 100 üniversite çağındaki çocuğun üniversiteye gitmesi sağlanmıştır. Devletimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımız ise bu konu ile ilgili olarak şehrimizde 3 adet Yabancı Eğitim Merkezi açmıştır, bununla birlikte bütün okullarda Suriyeli öğrenciler kabul edilmektedir. Ama maalesef üzülerek söylüyoruz ki şehrimizde okula gitmeyen ve eğitim almayan Suriyeli çocukların oranı yüzde 67 civarındadır. 9 bin civarında olan bu çocuklarımız eğitilmezse toplumumuz açısından ciddi riskler meydana gelebilecektir."
"UYUM SÜRECİNDE ZORLUKLAR ÇIKARILIYOR”
Kayseri’de yaptıkları araştırma sonrası rapor hazırladıklarını ve raporda dikkat çeken önemli ayrıntının, geçici eğitim merkezlerinin sayısının ve kapasitesinin yetersizliği olduğunu da anlattı. Başol, "Öğretmen ve çocuklarımızın Suriyeli çocukların uyum sürecinde onlara destek olmak bir yana, zorluklar çıkarıldığı da göze çarpan konular arasındadır" dedi.
Çocukların mutlaka eğitim alması gerektiğini belirten Başol, bu konuda vatandaşlara da çağrıda bulunarak, herkesin çevresindeki Suriyeli çocuklara eğitimleri konusunda destek, rehber olmasını, eğitim almalarını sağlamak gerektiğini ekledi.

DHA

Loading...