Sözcü Plus Giriş

 Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Mehmet Akif Yılmaz ve Yılmaz Angın hakkında yakalama kararı çıkarttı.Tutuksuz sanıklar Engin Dinç, Faruk Sarı, Hasan Durmuşoğlu ve Ahmet İlhan Güler'in bir sonraki duruşmada sorgusunun yapılmasına karar verildi. Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Ekim'e erteledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayeti'ne ilişkin 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın 14. duruşmada dönemin Trabzon Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli tutuksuz polis memuru Mehmet Uçar savunma yaptı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen savunma yapan Sanık Uçar, 2005 yılında Trabzon'da göreve başladığını, 2006 yılının mart ayında da istihbarat şubeye geçtiğini söyledi. Eğitim aldığını ve zamanın çoğunu büroda geçirdiğini söyleyen Uçar, yardımcı istihbarat elemanı olan davanın sanıklarından Erhan Tuncel'in ının kendisine gösterildiğini belirtti. Tuncel ile yapılan görüşmeye bir kez katıldığını ve sadece araç kullandığını söyleyen sanık Uçar, "Cinayetle ilgili bilgi sahibi değilim" dedi. Sanık Uçar'ın ifade vermesinin ardından tutuksuz sanık Hamdi Egbatan savunmasını yaptı, suçlamaları reddetti.

SANIKLARIN TELEFONLARININ DİNLENİP DİNLENİLMEDİĞİ SORULDU

Sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından mahkeme avukatların ve sanıkların taleplerini aldı. Mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na yazı yazılarak daha önce Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışan sanıklar Engin Dinç, Faruk Sarı, Hasan Durmuşoğlu, Özkan Mumcu, Mehmet Ayhan, Onur Karakaya, Mehmet Uçar'ın kullandıkları telefon hatlarının önleme dinlemesi kapsamında dinlenip dinlenmediğinin bildirilmesi istendi.

4 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Mahkeme heyeti, sanıklar Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Mehmet Akif Yılmaz ve Yılmaz Angın'ın duruşmada hazır olmadıkları ve haklarında başkaca soruşturmalar ve davalar nedeniyle yakalama emirlerinin bulunduğunu belirtti. Mahkeme heyeti, sanıklar Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Mehmet Akif Yılmaz ve Yılmaz Angın hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

ENGİN DİNÇ SAVUNMA YAPACAK

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada sanıklar Engin Dinç, Faruk Sarı, Hasan Durmuşoğlu ve Ahmet İlhan Güler'in sorgusunun yapılmasına karar verdi.

DURUŞMA EKİM'E ERTELENDİ

Tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in tutuklulukların devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Ekim'e erteledi.

 

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more