Sözcü Plus Giriş

HÜR Dava Partisi Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, çözüm sürecinde terör örgütünün silah bırakmasının hedeflendiğini, ancak sonucun felaket olduğunu söyledi.
Partisinin Gaziantep il teşkilatı tarafından düzenlen iftar programına katılan Mehmet Yavuz, yaptığı konuşmada hükümetin çözüm sürecini yanlış bir zeminde ilerlettiğini savundu. Çözüm sürecinin felaketle sonuçlandığını dile getiren Yavuz şöyle dedi:
"Bir çözüm süreci için politik bir adım atıldı. Silahlı örgütün, silahı bırakması üzerine bir anlayış bir siyaset geliştirildi. Hem Türkiye kamuoyu buna inandırıldı, hem hükümet bunun üzerine bir siyaset inşa etti. Tüm uyarılarımıza rağmen sonucu hep beraber görüyoruz, maalesef felaket oldu. Bir şeyin sadece sonuçlarıyla uğraştığınız zaman, sebeplerini göz ardı ettiğiniz zaman o mesele çözüm değil çözümsüzlük olur."
'LAİKLİK ADI ALTINDA İSLAMİ KESİMLERE BASKI'
Sistemin şu an laiklik ve Türkçülük üzerine kurulduğunu kaydeden Mehmet Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:
"Maalesef yanlış uygulanan ve dine karşı konumlanan anlayış içerisinde, 'laiklik' adı altında memleketin hem doğusunda, hem de batısında İslami kesimlere birçok baskılar uygulandı. Birçok insan, hak etmediği halde dar ağaçlarına gönderildi. Türkçülük üzerinden farklılıklar yok sayıldı. Zenginliğimizin kaynağı olan farklılıklar ise yok sayıldı. Meselenin özü ve esası da budur."
'HÜKÜMET SURİYE KONUSUNDA DA YANLIŞ YAPTI'
Suriye konusunda da hükümetin yanlış hareket ettiğini savunan Yavuz, ABD ve diğer batılı ülkelerin Türkiye'yi silahlı örgüte değiştiğini öne sürerek şöyle konuştu:
"ABD'nin başını çektiği 'Suriye dostları' denilen ülkelerin hiçbiri ne Suriye'nin, ne de Türkiye'nin dostudur. Bunların ipiyle kuyuya inilmez, sizi satar yarı yolda bırakırlar. Defalarca Müslümanları yarı yolda bıraktılar. Rahmetli Özal, Irak meselesinde '1 koyar 3 alırız' demişti, sonuç felaket oldu. 3 yıldan beridir şunu söylüyoruz; Tabiri caizse seni sattı mı, evet net olarak gerçekleşti. Ey siyaset kurumu bunun neden farkına varmazsın. Neden İslami muhalefeti dinlemezsin? Tüm haksız eleştirilerin odağı olmayı bile göze alarak, bunları söylemeye devam edeceğiz. Sonuç itibarıyla Türkiye, Suriye ve İslam alemi kaybetti."

DHA