Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: İngiltere'de çocuk göçmenlere diş kontrolü tartışması

İngiltere'de çocuk göçmenlere diş kontrolü tartışması

Güncellenme: 01:53, 20/10/2016
İngiltere'de çocuk göçmenlere diş kontrolü tartışması

FRANSA'DA bulunan liman kenti Calais'teki çocuk göçmenlerin İngiltere'ye getirilmesi sırasında göçmenlerin gerçek yaşının tespiti için diş muayenesi yapılması talebi, İngiltere'de büyük tartışmalara neden oldu

Fransa'yı İngiltere'ye bağlayan Manş Denizi kıyısındaki Calais kentinde kaçak yollarla Avrupa'ya gelen göçmenlerin konakladığı göçmen kampının yıkılması kararından sonra, kampta kalan çocukların bir kısmının İngiltere'ye getirilmesine karar verildi. İngiltere'ye girişte göçmenlere yapılan sağlık kontrolleri sırasında çocuk göçmenlerin gerçek yaşlarının tespit edilmesi için Muhafazakar Parti milletvekili David Davies, diş muayenesi yapılmasını talep etti. Ancak bu talep diş hekimleri tarafından ahlaki bulunmazken, İçişleri Bakanlığı da böyle bir uygulamanın yapılmayacağını ancak göçmenlerin İngiltere'ye geldikten sonra daha farklı kontrollerden geçirileceğini açıkladı.

Muhafazakar Parti milletvekili David Davies, İngiltere'nin misafirperverliğinin suiistimal edilmemesi adına, yaş tespiti için X-ray kemik ve diş kontrolü yapılması gerektiğini söylemişti. Hükumet ise kamuoyunun söz konusu kontrole tepki göstermesi üzerine çocuk göçmenlerin böyle bir diş kontrolünden geçirilmeyeceğini vurguladı.

BBC'nin haberine göre bu hafta 39 çocuk İngiltere'ye getirildi. İngiltere'ye giriş yapan çocukların aileleri veya yakınlarının yanına gönderileceği açıklandı.

DHA