Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Iraklı vekilden, El Nüceyfi hakkında 'Türk askeri ile işbirliği yaptığı için tutuklama kararı çıktı' iddiası

Iraklı vekilden, El Nüceyfi hakkında 'Türk askeri ile işbirliği yaptığı için tutuklama kararı çıktı' iddiası

Güncellenme: 15:48, 20/10/2016
Iraklı vekilden, El Nüceyfi hakkında 'Türk askeri ile işbirliği yaptığı için tutuklama kararı çıktı' iddiası

Iraklı vekil El Luveyzi, Musul eski valisi ve Haşd El Vatani genel komutanı Etil El Nüceyfi hakkında Türk askeri ile işbirliği yaptığı gerekçesi ile tutuklama kararı çıktığını iddia etti.

Non haber sitesine konuşan Iraklı Milletvekili Abdulrahman El Luveyzi, 'Bir grup milletvekillerin şikayeti üzerine Musul eski valisi Etil El Nüceyfi hakkında tutuklama kararı çıktı' dedi.

Merkezi Cinayet Mahkemesi tarafından kararın çıktığını ileri süren milletvekili El Luveyzi, 'Benim de aralarında olduğum bir kısım milletvekilinin açtığı davadan sonra Musul'un eski valisi hakkında tutuklama kararı çıktı ve şuan aranmaktadır' dedi.

Nüceyfi'nin merkezi hükümet tarafından işgalci güç olarak tanımlanan 'Türk askeri' ile irtibatından dolayı hakkında dava açıldığını belirten El Luveyzi, 'Bu güçlerin Irak'tan çıkması için parlamento da onay vermiştir' ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz 2015 yılında Parlamento'nun onayıyla valilik görevinden alınan Etil El Nüceyfi, Haşdı Vatani birliğini kurdu. Türk askeri Başika'da Haşdı Vatani'ye askeri eğitim verdi. Musul'u kurtarmak için kurulan güç, daha sonra isim değiştirerek Ninova'nın Bekçileri adını aldı.

DHA