Sözcü Plus Giriş

ADANA'da kuyumcu 54 yaşındaki Erol Yalnızcagil'in işyerine gelen ve İranlı olduğu sanılan biri kadın 2 kişi, 50 TL değerinde altın hızma alıp, merak ettikleri bahanesi ile Türk parasını incelerken el çabukluğu ile 400 lirayı çaldı. Parasını kendi elleri ile dolandırıcıya verdiğini söyleyen Yalnızcagil, "40 yıllık esnafım, başıma ilk kez geliyor. Bu işe şaştım kaldım" dedi.
Erol Yalnızcagil'in merkez Yüreğir İlçesi'nin Çukurova Caddesi üzerindeki işyerine öğle saatlerinde biri kadın iki müşteri geldi. Bozuk şivelerinden İranlı oldukları sanılan müşteriler, kadınların burunlarına taktığı altın hızma almak istediklerini söyledi. Kadın müşteri, Erol Yalnızcagil'in vitrinden indirdiği tabladaki altınlardan birini beğendi. Müşterilerden erkek olanı cüzdanından 100 dolar çıkarıp Yalnızcagil'e uzattı. Erol Yalnızcagil 50 lirasını alıp, doların üzerini de Türk lirası olarak ödedi.
TÜRK PARASINI İLK KEZ GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ 
Kadın altınları incelemeyi sürdürürken, erkek olanı ise el işaretleri ve bozuk Türkçesi ile Türk parasını ilk kez gördüğünü belirterek, Yalnızcagil'in elinde tuttuğu para destesini alıp incelemeye başladı. Ardından paraları iade eden erkek, kadınla birlikte işyerinden ayrıldı.
PARALARI SAYINCA ANLADI
Bir süre sonra para destesini sayan Erol Yalnızcagil, 400 liranın eksik olduğunu fark etti. Kamera kayıtlarını inceleyen kuyumcu, erkek dolandırıcının 'tırnakçılık' adı verilen yöntemle, destedeki paraları avucuna yerleştirip, el çabukluğu ile cebine indirdiğini gördü. Erol Yalnızcagil, durumu polise bildirdi. Polis dolandırıcıların peşine düşerken, Erol Yalnızcagil, "Bu tür olayları çok sık duyduğum için kasada fazla para bulundurmazdım. Adam Türk Lirası'nı tanımadığını söyleyip incelemek istedi. Ben de desteyi uzattım. Ama gözümü hiç ayırmadım. Ne zaman aldı, nasıl aldı anlamadım. 40 yıllık esnafım, şaştım kaldım" diye konuştu.

DHA