Sözcü Plus Giriş

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, mevcut fonlama faizleri, enflasyon trendi ve döviz kurlarında mevcut düzeylerin sürmesi durumunda, faizlerde biraz daha aşağıya doğru eğilim mümkün olduğunu söyledi.

Bali, Bankanın 92. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Bu kurum, siyasi bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla perçinlenmediği sürece kalıcı olamayacağı, payidar olamayacağı öngörüsüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş bir kurum" dedi ve ekledi:
"O tarihte bir millet, siyasi bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomik seferberliği işte böyle kurumlar sayesinde 92 yıldır buraya kadar getirmiş ise bundan sonra da önümüze çıkan her tabloda aynı refleksi, aynen kuruluşumuzdaki misyonla yerine getiririz. İmkânlarımız da özgüvenimiz de moralimiz de yeterince yüksektir."
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şu andaki fonlama faizleri, enflasyon trendi, kurun bu seviyelerini muhafaza etmesi veya aşağıya doğru gitmesi ve kamu ekonomisindeki bu süreçleri yönetmeye yönelik mali bünye sağlamlığından gelen alan bir arada düşünüldüğünde faiz oranlarında bir miktar daha aşağıya doğru eğilimin mümkün olduğunu ifade etti.
Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi ile ilgili olarak da Bali, uzun bir süredir aracılık maliyetlerinin finans sektöründe başkaca problemlere yol açabilecek kadar yüksek olduğunu ifade ettiklerini hatırlattı. Merkez Bankası’nın da bunu esas olarak reddeden bir yaklaşıma sahip olmadığını, ancak aksiyonun bu süreç içinde geldiğini belirten Bali, şu konulara dikkat çekti:
"Gerçekten de şu anda sistemin rahatlatılması açısından, hem kârlılık hem likidite hem krediye dönüşüm açısından bakıldığında isabetli bir karar, yerinde bir karar. Basel dâhil olmak üzere uluslararası kriterlerin getirdiği uygulamalar, çok başarılı bir şekilde aslında şu ana kadar değişik otoritelerin almış olduğu kararlarla sektörün fonksiyonunu görebilmesi bakımından iyi idare edildi. Bundan kastım şu; yani Basel ile ilgili oluşan uygulamaların getirebileceği bazı kısıtlayıcı tablolar makro ihtiyati tedbirlerdeki rahatlamalarla dengelendi. Bunun çok isabetli, iyi bir politika olduğunu düşünüyorum."
Bankaların sermaye yeterlilik oranlarındaki düşüşe ilişkin de Bali, söz konusu düşüşteki birincil etkenin risk ağırlıklı varlıklardaki artış olduğuna dikkati çekti ve "Yani kredilerimiz arttı. Biz faaliyetimizi genişlettiğimiz, büyüttüğümüz, üçüncü taraflara yeni imkânlar sağlamak suretiyle değer yaratma zincirindeki fonksiyonumuzu etkin bir şekilde gördüğümüz için bu oran düştü, ki sorunlu krediler bakımından da hala bu kadar badireye rağmen çok dramatik seviyelere gelinmediğine göre, demek ki bunu da sağlıklı bir şekilde yapmışız sektör olarak" yorumunu yaptı.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bundan sonra da inişli çıkışlı süreçler, sıkıntılı dönemler yaşanabileceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:
"Onun için bu ülke, bu bakımdan özellikle belli sorumlu pozisyonlarda, kurumlarda, kuruluşlarda olan insanlar oluşabilecek yeni bütün risklere karşı gayet tedbirli olmalıdır, teyakkuz halinde olmalıdır, tetikte olmalıdır. Yakın dönem içerisinde ve rutin çalışma esaslarımızla değil, güvenlik sistemlerimizi gözden geçiren, bilgi güvenliği konusunda son derece hassas olmamızı gerektiren bir yaklaşımla… İstihdam politikalarımızdan tutunuz iş yapış süreçlerimizde şimdiye kadar varsaymadığımız bir riskin ortaya çıktığını gördükten sonra, bunun gerektirdiği düzenlemeleri yapmamız lazım. 2017’nin bana göre en önemli gündemlerini, belki bir miktar rahatlama sağlayabilecek dönemden sonra gelebilecek yeni atak ya da risklerin doğma ihtimali oluşturuyor. Böyle olmayacaksa bile, biz böyle düşünmeliyiz. Bu bakımdan hazırlıklı olmamız çok önemli."
Haziran sonu itibarıyla ülkenin en büyük özel bankası olarak, 1.354’ü yurtiçi 23’ü yurtdışı olmak üzere 1.377 şube, 24.901 çalışan, 6.552 Bankamatik’ten oluşan yaygın ATM ağı, mobil bankacılık, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve çağrı merkezi dijital bankacılık kanalları ile müşterilere çok geniş bir yelpazede finansal hizmet sunduklarını aktaran Bali, Haziran 2016 itibarıyla konsolide bazda 199,7 milyar TL’si nakdi, 52,8 milyar TL’si gayrinakdi olmak üzere toplam 252,5 milyar TL’lik kredi hacminin Bankanın ülke ekonomisindeki kritik rolünün en çarpıcı göstergesi olduğunun altını çizdi. Bali, önümüzdeki dönemde de faaliyetlerini sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir kârlılık ekseninde yürütürken, yenilikçi finansal ürün ve hizmetlerle hem yurtiçinde hem de yurtdışında öncü olmaya devam edeceklerini belirtti.
Bankanın 2016 yılı hedefleriyle paralel bir performans sergilediğini vurgulayan Bali, "Herhangi bir revizyon ihtiyacı duymadık. Menfur darbe girişimi nedeniyle de duymadık, ondan öncesinde de duymadık. Dolayısıyla yılsonuna kadar, izleyeceğimiz politikalarla yılın başında hazırlamış olduğumuz iş programının hedeflerine uygun bir performans yakalayacağımızı şu anda öngörüyoruz. Gerek kurumsal ticari bankacılıkta gerekse bireysel bankacılıkta" diye ekledi.
 
 

DHA