Son Dakika: IŞİD Kerkük’te devlet binalarını hedef aldı

IŞİD Kerkük’te devlet binalarını hedef aldı

IŞİD Kerkük’te devlet binalarını hedef aldı

IŞİD terör örgütü bu sabah Kerkük'ün çeşitli bölgelerinde devlet binalarına eş zamanlı saldırdı düzenledi.

Sabah saat 03.30 sularında başlayan saldırılar valilik binası ile eğitim müdürlüğü ve eski polis müdürlüğü binası hedef alındı. IŞİD, ayrıca Domiz, Tısin,1 Haziran, Esra Mefkudin, Vasiti, Aden ve Bağdat yolu mahallelerinde de karakol binaları ile polis devriye araçlarına saldırı düzenledi. IŞİD, silahlı saldırıların yanı sıra kentte 3 bombalı araç infilak ettirildi. Gayri resmi rakamlara göre saldırılarda en az 27 kişi şehit oldu 108 kişi yaralandı.

Rudaw Tv'ye konuşan Kerkük İlçeler ve Nahiyeler Polis Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, 13 IŞİDlinin etkisiz hale getirildiğini belirterek, “IŞİD'liler kent içinden destek aldı” dedi. Kerkük’te yaşanan saldırılar sonrası, güvenlik nedeniyle cuma namazlarının kılınmayacağı bildirildi. Kerkük Sünni Vakfı, “Camilerin kapısı kapatıldı, cuma namazı kılınmayacak” açıklamasında bulundu.

Elektrik santraline canlı bomba saldırısı: 12 ölü 12 yaralı

3 IŞİD militanı Kerkük'e bağlı Dibis ilçesindeki yeni elektrik santraline düzenlediği bombalı saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında santralin yapımını üstelenen İranlı firmanın 4 İran vatandaşı çalışanı da yer alıyor.

Kerkük'te çatışmalar devam ediyor

Kerkük'ün birçok bölgesindeki eş zamanlı saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının sayısının 35 ile 42 arasında olduğu belirtildi. Köprübaşı bölgesindeki eski otel binasına sığınan IŞİD militanları saatlerce çatışmadan sonra etkisiz hale getirildi. Ayrıca Kerkük'te valilik binası yakınında yer alan 3 eve giren militanlar sivilleri rehin aldı, bölgede çatışmalar devam ediyor..

 

DHA

Loading...