Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: IŞİD, Menbiç'teki kuşatmayı kırmak için yine saldırdı: 1 ABD asıllı YPG'li öldü

IŞİD, Menbiç'teki kuşatmayı kırmak için yine saldırdı: 1 ABD asıllı YPG'li öldü

Güncellenme: 16:50, 18/07/2016
IŞİD, Menbiç'teki kuşatmayı kırmak için yine saldırdı: 1 ABD asıllı YPG'li öldü

SURİYE'nin kuzeyinde yer alan Menbiç'teki kuşatmayı kırmak için IŞİD'in bu sabah saatlerinde yaptığı saldırıda YPG saflarında çatışan ABD'li 1 gönüllü öldü. Çatışmalarda 80 IŞİD'linin de öldürüldüğü belirtildi.
Fırat Nehri batısında yer alan ve Suriye'de Rakka'dan sonra IŞİD'in en önemli merkezi olan Menbiç'in IŞİD'ten geri alınması için 1 Haziran'da Demokratik Suriye Güçleri ve Menbiç Askeri Güçleri'nin başlattığı operasyon devam ediyor. Menbiç kent merkezinde yaşanan şehir savaşı devam ederken, IŞİD'in kentteki kuşatmayı kırmak ve içeride bulunan örgüt mensuplarının çıkmasını sağlamak için 4'üncü büyük saldırısını bugün sabah saatlarinde gerçekleştirdi.
Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, Menbiç'in kuzeyinden Sacur suyu, güneyinde Qera El-Kebira, Qera El-Zixira ve Oseclî Tok El-Xelil köyleri ile batısında Um Edese Köyü'ne saldıran IŞİD'liler ile Demotratik Suriye Güçleri arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Saldırı püskürtülürken, yaklaşık 80 IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi.
Menbiç'te devam eden operasyonlara koalisyon güçleri havadan destek verirken, karadan ise ABD ve Fransız askerlerinin danışmanlık hizmeti verdiği öğrenildi. Bu arada, Geçen yıl IŞİD ile savaşmak için YPG saflarına katılan, 'Heval Agır' kod adlı bir ABD'linin çatışmalarda öldüğü belirtildi. Daha önce çekilen video kayıtları da paylaşılan ABD'li askerin orduda deniz piyadesi olarak görev yaptığını, IŞİD ile savaşmak için YPG'ye katıldığını söylediği görüldü. Bölgedeki kaynaklar kod adı verilen ABD'li YPG'linin gerçek adının sonra açıklanacağını bildirdi.

 

 

DHA