Hatay Haberi: İskenderun'da şoförlerin XRay isyanı

İskenderun'da şoförlerin XRay isyanı

İskenderun'da şoförlerin XRay isyanı

HATAY'da İskenderun Limanı'ndan X-Ray cihazından geçmesine karşın Suudi Arabistan'da araçlarında uyuşturucu madde çıkmasına tepki gösteren TIR şoförleri 18 ayda 13 şoförün bu gerekçeyle tutuklandığını söyledi. Şoförler kendilerinin verilen TIR'ı kullandıklarını, yükün içine ne konulduğunu bilmediklerini iddia etti.
İskenderun LimakPort içerisinde araçlarını bırakarak saha dışına çıkan TIR şoförleri basın açıklaması yaptı. Şoförler, İskenderun Limanı içerisindeki X-Ray cihazından araçlarını geçirmelerine rağmen, Suudi Arabistan limanında uyuşturucu madde çıktığına belirterek, "Kimin suçu bilmiyoruz. Ama bu X-Ray cihazından şikayetçiyiz. Bizim buradaki narkotikçilerimiz az maaş mı alıyor da bu maddeyi bulamıyor. Suudi Arabistan'daki narkotik birimi eliyle koymuş gibi uyuşturucu maddeyi buluyorlar. Kesinlikle arama yapmadan bu maddeyi bulabiliyor" dedi.
YÜKÜN İÇİNE NE SAKLANDIĞINI BİLMEYİZ
Uyuşturucu maddenin yükün içinden çıktığını, şoförle alakasının bulunmadığını savunan TIR sürücüleri "Canı yanan sadece bizleriz. Firmanın canı yanmaz şoförün canı yanar. Suudi Arabistan da arkadaşlarımızı içeri atıyorlar. Hiç bir şekilde konuşturulmuyorlar.18 aydır içeride yatan arkadaşlarımız var. Büyüklerimizin, devletimizin bu işe el atmasını istiyoruz. Başbakanımızdan Suudi de yakalanan arkadaşlarımızın kurtulması için konuya el atmasını istiyoruz" dedi.
KENDİMİZİ ZORLA YAKALATMAYA ÇALIŞIYORUZ
Suudi Arabistan'da cezaevine düşmemek için şüphelendikleri zaman kendilerini zorla yakalatmak için uğraş içerisinde olduklarını sözlerine ekleyen TIR sürücülerinden biri ise şöyle konuştu:
"Benim başıma geldi, ben kendimi burada zorla yakalattım. Yasa dışı madde orta bölümde olmasına rağmen cihaz arka tarafı göstermişti. Aracında arka tarafını açtıklarında herhangi bir şey bulamadılar. Yükletip beni gemiye bindirileceklerdi. Benim şüphelendiğim noktayı beyan dışı olduğu için matkapla delip ben o maddeyi çıkarttım. Yani kendimizi zorla yakalatmaya çalışıyoruz. Ben burada yakalattığım halde araçla kardeşim gitti. Suudi Arabistan'da limanda iner inmez direk kardeşimi karşıladılar. Bu plakayı onlara kim verdi. Aynı şekilde Duba limanında muayene memuru geldi eliyle koymuş gibi şoförü aldı eliyle koymuş gibi malı buldu."

FOTOGRAFLI

DHA

Loading...