Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: İslamofobiye karşı ABD'de tarihi sergi

İslamofobiye karşı ABD'de tarihi sergi

Güncellenme: 19:47, 20/10/2016
İslamofobiye karşı ABD'de tarihi sergi

BATI'da İslam karşıtlığının yoğunlaştığı bir dönemde Koç Grubu’nun ana sponsorluğunda, Doğan Grubu ve THY’nin katkılarıyla Washington’da “Kuran-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Hazineleri” sergisi açıldı.
Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington, oldukça kapsamlı bir Türk İslam Eserleri sergisine de ev sahipliği yapıyor. "Kur'an-ı Kerim'in Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Hazineleri" başlıklı sergide, yüzlerce yıllık 47 adet el yazması Kur'an-ı Kerim, ilk kez ABD'de sanatseverlerle buluşuyor.
Serginin en önemli yanıysa; Batı dünyasında, İslam karşıtlığının oldukça yaygınlaştığı bir dönemde gerçekleşmesi.
"Kur'an-ı Kerim'in Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Hazineleri" başlıklı sergi, dünyanın en saygın kültür kurumlarından Smithsonian'a bağlı ünlü sanat mekanı; Galeri Sackler'da kapılarını açtı. Açılışta, bir çok önemli isim hazır bulundu. Koç Holding'in ana sponsorluğunda, Türk Hava Yolları ve Doğan Grubu'nun desteğiyle gerçekleşen sergi ABD için bir ilk niteliğinde. "Kur'an-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Hazineleri" sergisi ile, her biri yüzlerce yıllık 47 adet el yazması Kur'an-ı Kerim, ilk kez ABD'de sanatseverlerle buluşuyor. Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nden getirilen ve İstanbul'dan Herat'a İslam'ın tarihi merkezlerinden derlenen yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerimler, 20 Şubat 2017'ye kadar Washington DC'de sergilenecek. 

DHA