Sözcü Plus Giriş

Ankara Haberi: İsrail, Mavi Marmara baskınının kurbanları için Türkiye’ye 20 milyon dolar ödedi

İsrail, Mavi Marmara baskınının kurbanları için Türkiye’ye 20 milyon dolar ödedi

16:39 -
İsrail, Mavi Marmara baskınının kurbanları için Türkiye’ye 20 milyon dolar ödedi

İSRAİL, Mavi Marmara saldırısında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına aktarılmak üzere Merkez Bankası aracılığı ile Adalet Bakanlığı hesabına 20 milyon dolar gönderdi. İsrail'le Türkiye arasında imzalanan ve ilişkilerin normalleşmesini içeren anlaşma kapsamında İsrail'in tazminatı yatırdığı açıklandı.

Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail askerlerince yapılan baskında 9 Türk öldürülmüş, 50’ye yakın kişide yaralanmıştı. Bu baskında hayatını kaybeden Türklerin ailelerine tazminat ödenmesi, Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için koyduğu üç şarttan biriydi.

Mavi Marmara için tazminat ödemeyi kabul eden İsrail saldırıdan 6 yıl, anlaşmadan 6 ay sonra bu parayı Adalet Bakanlığı'nın hesabına Merkez Bankası aracılığı ile yatırdı.

Tazminatın Dışişleri eski Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze törenine katıldığı sırada yatırılması da dikkati çekti.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more