İstanbul Haberi: İstanbul Valisi Şahin'den Cumhuriyet Bayramı mesajı

İstanbul Valisi Şahin'den Cumhuriyet Bayramı mesajı

İstanbul Valisi Şahin'den Cumhuriyet Bayramı mesajı

iSTANBUL Valisi Vasip Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Cumhuriyetimizi, 'muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma' mücadelesi, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün azim ve şevkiyle aynen bugün de devam etmektedir" dedi.

Vali Şahin'in mesajı şöyle:

" Saygıdeğer İstanbullular; Bugün, 19 Mayıs 1919’da başlayan istiklâl destanının 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandığı, tarihimizin en şerefli ve gururlu günlerinden birinin 93. yıl dönümünü idrak ederken, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet, milletimizin hürriyet ve istikbâli uğruna verdiği çok büyük bir mücadele neticesinde, imkânsız görüneni mümkün kılmış muazzam bir zaferin ardından gelen şanlı bir hâsıladır. Cumhuriyet’e uzanan yolun her safhasında, eşsiz kahramanlık destanları yazılmış; aziz milletimiz, medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, ezelden beri hür yaşadığını ve ebediyen de hür yaşayacağını, büyük bir gururla haykırmıştır.

600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesi, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün azim ve şevkiyle aynen bugün de devam etmektedir.Türkiye Cumhuriyeti millî hâkimiyet, tam bağımsızlık ve hukuk devleti olma ilkeleri üzerine bina edilmiştir. Bu temel ilkelere göz diken unsurların memleket dâhilinde ve haricindeki mevcudiyetlerine 15 Temmuz 2016 tarihinde bir kez daha şahit olduk. O gün aynı zamanda, iradesine ve bağımsızlığına kasteden hain güçlere karşıkahraman milletimizin, Millî Mücadele döneminde olduğu gibi, yine yek vücût olup canını siper etmede bir an bile tereddüt etmediğine de şahit olduk. Zira bu büyük millet; vatan, bayrak ve istiklâli söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan ölüme atılabileceğini, tarihi boyunca defalarca ispat etmiştir.

Kıymetli İstanbullular; Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı, bayrağı ve istiklâli uğruna canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor; hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 

DHA

Loading...