Son Dakika: İsveç Baltık Denizi’ndeki Rus savaş gemilerini doğrudan tehdit olarak görmüyor

İsveç Baltık Denizi’ndeki Rus savaş gemilerini doğrudan tehdit olarak görmüyor

İsveç Baltık Denizi’ndeki Rus savaş gemilerini doğrudan tehdit olarak görmüyor

Rusya'nın Baltık Denizi'nde nükleer silah kapasitesine sahip iki savaş gemisi konuşlandırmasını NATO endişeyle izlerken, İsveç Başbakanı Stefan Löfven bunu İsveç'e doğrudan tehdit olarak görmediklerini açıkladı.
Brüksel'deki NATO Karargahı Sözcüsü Dylan White Rusya'nın Baltık Denizi'ne konuşlandırdığı iki savaş gemisi haberini doğrularken ‘‘NATO Donanması bu aktiviteyi Rus uçak gemisi Kuznetsov'da olduğu gibi sorumlu bir şekilde takip ediyor. Rusya uluslararası sularda operasyon yapma hakkına sahip. Bununla birlikte aynı zamanda sınırlarımız yakınlarında Rusya'nın artan askeri faaliyetlerini görüyoruz. Bunu ittifakın Savunma Bakanları Toplantısı'nın öğleden sonraki oturumunda değerlendireceğiz'' dedi.
Diğer yandan İsveç televizyon kanalı SVT'nin sabah programına katılan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Rus savaş gemilerinin Baltık Denizi'nde konuşlandırılmaları konusunda ‘‘Bunu dramatik hale getirip, bizim doğrudan tehdit altında olduğumuz düşünülmemeli'' diye konuştu.
Stefan Löfven Rusya'nın son yıllarda askeri kapasitesini arttırdığının altını çizerek konuşmasını ‘‘Rusya'nın Ukrayna'daki tavrı ve Baltık Denizi'ndeki gerilimin artması, bizim de (İsveç) askeri kapasitemizi arttırmamıza, savunmaya daha fazla kaynak aktarmamıza neden oldu. Bu kuşkusuz dünyada artan bir endişe. Ancak bu durumda gerilimin nasıl azaltılacağı konusunda ne gibi katkı yapabiliriz diye düşünmek çok önemli'' biçiminde sürdürdü.

DHA

Loading...