Son Dakika: İsveç Başbakanı’ndan Bağdat’a beklenmedik ziyaret

İsveç Başbakanı’ndan Bağdat’a beklenmedik ziyaret

İsveç Başbakanı’ndan Bağdat’a beklenmedik ziyaret

– Hafta sonunda Suudi Arabistan’da resmi temaslarda bulunan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Irak’ın başkenti Bağdat’a beklenmedik bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Suudi Arabistan’daki resmi temaslarını tamamlamasının ardından Bağdat’a hareket eden İsveç Başbakanı Löfven, Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin yanı sıra Irak Cumhurbaşkanı Muhammed Fuad Masum Havrami, Meclis Başkanı ve bazı kadın ve barış örgütleri temsilcileri ile de görüşecek.

Stefan Löfven’in temaslarında ana konunun Musul’un terör örgütü IŞİD’ten kurtarılması için devam eden operasyon olması bekleniyor.

Löfven Bağdat’a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada ‘‘Irak DAEŞ’in (IŞİD) saldırılarından çok zarar gördü. Ancak DAEŞ aynı zamanda Avrupa’nın açık toplumsal yaşamı da tehdit ediyor’’ dedi.

Politik gözlemciler Ocak ayı başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak görev üstlenecek İsveç’in başbakanının son Ortadoğu ziyaretlerine devam etmesinin beklendiği, İsveç’in bölgedeki önemli aktörlerle ilişkileri kuvvetlendirmesinin önemli olduğu değerlendirmesinde bulunuyorlar.

DHA

Loading...