Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: İtalya’dan ‘idam’ ve ‘yargı mensuplarına tasfiye’ tepkisi

İtalya’dan ‘idam’ ve ‘yargı mensuplarına tasfiye’ tepkisi

Güncellenme: 17:28, 18/07/2016
İtalya’dan ‘idam’ ve ‘yargı mensuplarına tasfiye’ tepkisi

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'de idamın yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterirken, Türk hükümetinden aldıkları söze rağmen yargı mensuplarına yönelik bir tasfiye yapıldığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Brüksel'de gazetecilere konuşan Paolo Gentiloni, Türkiye'de idam cezasının gündeme getirilmesinin, Avrupa tarafından kabul edilemeyeceğini söyledi.

İtalyan diplomasinin başı, Türkiye'de özgürce seçilmiş hükümeti desteklemelerinin ve darbe girişimini kınamalarının çok açıkça görülebileceğini dile getirerek, “Ancak aynı zamanda, bu darbe girişimine tepkinin, intikam yönünde değil, hukukun üstünlüğü ve yasalar hesaba katılarak verilmesi gerektiği konusunda da çok açığız” diye konuştu.

Gentiloni, “Yani idam cezası, açıkça bu dinamikle tutarsızlık gösterecektir. Bu konuda hem İtalya hem de tüm AB ülkeleri oldukça açıktır” diye ekledi.

Gentiloni öte yandan, 12 saat içinde birkaç bin yargı mensubunun darbe girişiminde suçlu olarak görülmesinin, hukukun üstülüğü ilkeleri bakımından biraz görünür riskler taşıdığının açık olduğunu da dile getirerek, suç unsurlarının araştırılması yerine, bir tasfiye yoluna gidildiğini öne sürdü.

“TÜRK HÜKÜMETİ BİZE VERDİĞİ SÖZÜN AKSİNE HAREKET EDİYOR”

Gentiloni, dün ve önceki gün görüştüğü Türk hükümet yetkililerinden, darbe teşebbüsü karşısında yasalara ve hukukun üstünlüğüne uygun olarak hareket edecekleri sözü aldığını da aktararak, “Dürüst olmak gerekirse bunun çok aksi yönünde gidildiğine dair sinyaller görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu yaşananların NATO nezdinde bir sonuç doğurup doğurmayacağı sorulan Gentiloni, “Orası farklı bir zemin” diyerek, olumsuz bir yansıması olmamasını dilediğini de belirtti.

DHA