İzmir Haberi: İzmir'de halk, demokrasi nöbetine devam ediyor

İzmir'de halk, demokrasi nöbetine devam ediyor

İzmir'de halk, demokrasi nöbetine devam ediyor

İZMİR'de, 15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun darbe girişiminde bulunmasının ardından sokağa çıkan vatandaşların demokrasi nöbeti sürüyor. Vatandaşlara destek veren AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, "Meydanlara çıkan insanlar sayesinde Türkiye'de darbesiz bir dönem başlıyor" dedi.
İzmir'de, darbe girişimine karşı tepki gösterenlerin ana buluşma noktası, yine Konak Meydanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İzmir Milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın 'Meydanları terk etmeyin' çağrısına kulak veren vatandaşlar, darbe girişimine tepki göstermeye devam etti. Ellerindeki Türk bayraklarıyla meydanlara çıkan vatandaşlar 'Dik dur eğilme, bu millet seninle', 'Darbeye hayır, demokrasiye evet' sloganları atarken, sık sık tekbir getirdi. İzmir Valiliği önüne kurulan dev ekranlardan ise darbe haberleri vatandaşlara seyrettirildi. Gösterilerde Ak Parti İl Başkanı Bülent Delican'da vatandaşları yalnız bırakmadı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan vatandaşların darbeye engel olduğunu belirten Delican, “Gördüğünüz üzere biz 15 Temmuz’da yepyeni bir sayfa açtık. Türkiye artık köhnemiş bir çağı kapatmıştır. Türkiye’de darbe dönemi kapanmıştır. Türkiye darbesiz yeni bir döneme başlıyor. Bunun sebebi, bu arkamdaki kalabalıklar sayesindedir. Milli iradenin temsilcisi olan halkımız, milli iradesine sahip çıkıyor. Bu vatan ve demokrasi nöbetinde bu meydanlardan ayrılmıyor. İstanbul’da Taksim’de, Ankara’da Kızılay’da. Anadolu’nun her ilinde bu tek yüreği görebilirsiniz. Ülkeyi milli iradeyi savunmak için darbeye çalışan örümcek zihinlilere karşı halkımız meydanlarda ciddi bir sınav veriyor. Bu sınavı da başarıyla verdiğimiz için darbeyi başarıyla önledik. Bizim milletimiz gerçekten de çok yüksek bir millet. Tarih boyunca verdiğimiz mücadelelere bakın. Türk milletini ne kadar ulvi bir millet olduğunu anlarsınız. Ne kadar fedakar olduğunu vatanı milleti için o tankların önüne atlarken gördük. Milletimiz şehit olurken, mermileri göğsünü siper etti. Biz millet olarak, milli iradeyi engelledik" dedi.
'BU ÇAĞRI DÜNYA TARİHİNDE BİR İLKTİR'
Darbe girişiminin demokrasiye yapılmış en büyük işgal olduğunu söyleyen Delican sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bir işgaldi. Türkiye’nin başkomutanına, cumhurbaşkanımızın canına kastetmeye çalışan, başbakanın canına kastetmeye çalışan ve seçilmiş parlamentosuna kastetmeye çalışan darbe girişimini milletimiz canı pahasına engelledi. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı dünya tarihinde bir ilk. Bu çağrı sayesinde bu darbeyi engelledik. İnşallah evlatlarımız böyle bir darbe girişimiyle ilelebet karşı karşıya kalmaz. Bizler, İzmirliler olarak Konak Meydanı’nda, demokrasinin kalesi olan İzmir’de nöbetimizi tutmaya devam ediyoruz. Bu, bulunduğumuz balkonda 93 yıl önce Yüzbaşı Şerafettin Bey anlı şanlı bayrağımızı bir daha kıyamete kadar inmemek üzere göndere çekti. Onun garantisi işte milletin bu meydanlarda bulunmasıdır. Biz İzmirliler nasıl Hasan Tahsin’le ilk kurşunu attıysak, bu kurşunun atıldığı bu meydanda demokrasimize savaş açanlara en büyük mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Ben tüm İzmirlileri gösterdikleri mücadele için teşekkür ediyorum. Bu sadece AK Parti meselesi değil. CHP’ye, MHP’ye ve meclis dışındaki tüm partilere teşekkür ediyorum ve herkesi bu meydana demokrasi nöbeti tutmaya davet ediyorum” dedi.
Demokrasi nöbeti tutuklarını belirten vatandaşların bekleyişi sabaha kadar sürecek.

DHA

Loading...