Sözcü Plus Giriş

İzmir Haberi: İzmir'den darbe girişimine ortak tepki

İzmir'den darbe girişimine ortak tepki

Güncellenme: 14:24, 19/07/2016
İzmir'den darbe girişimine ortak tepki

İZMİR'deki çeşitli siyasi parti, sendika ve meslek odaları, darbe girişimine ortak açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, "Demokrasinin askıya alınması sonucunu doğuracak her türden darbenin karşısında olduğumuzu hatırlatıyor, bir kez daha 'Darbelere hayır' diyoruz" denildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grubun darbe girişimine  İzmir'den ortak tepki geldi. Kentteki çeşitli siyasi parti, sendika ve meslek odaları, darbe girişimini protesto etti. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın okuduğu ortak açıklamada, şöyle denildi:
"Emek ve demokrasi güçleri olarak, niteliği ne olursa olsun, demokrasinin elde kalan son kırıntıntılarının askıya alınması sonucunu doğuracak her türden darbenin karşısında olduğumuzu hatırlatıyor, bir kez daha 'Darbelere Hayır' diyoruz. Bizler bugüne kadar, demokrasiye, hukuka, emeğe yapılan her saldırının karşısında adaletten, eşitlikten ve özgürlüklerden yana tavır aldık, bundan sonra da aynı tavrı almaya devam edeceğiz. Ama ne var ki, ülke içinde ve dışında uygulanan savaş politikaları, Türkiye'yi bir cehenneme çevrilerek aylarca yaşam alanları kuşatılmış ve canlı bombalarla pek çok insanımızın yaşam hakkı elinden alınmıştır. Bütün bu süreç ve iktidar paylaşma kavgası bir darbe girişimi ile sonuçlanmıştır."
DARBE SİVİL DİKTA İKİLEMİNE RAZI OLMAYACAĞIZ
Darbe- sivil dikta ikilemine razı olmayacaklarını da vurgulayan Memiş Sarı, şöyle devam etti:
"Ne darbelere teslim olacağız ne de bu girişime yaslanarak kirli iktidar planlarını hayata geçirmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. Sokaklarda sivil araçların tanklarla ezilmesi, sivillerin üzerine askerlerce ateş açılması görüntüleri de, linç edilen asker, gözaltında işkenceye maruz kalmış darbe girişimcisi görüntüleri de bizi aynı derecede rahatsız etmektedir. Darbe girişimi sonrasında, iktidar sahiplerinin saflarını güçlendirmek adına destekçilerini hızla sokağa davet etmeleri, mevcut kaos ortamında büyük tehlikeler doğurmuştur. Sokaklardaki hak taleplerinin meşruluğuna inanan bizler, darbe girişiminin hemen ardından ortaya çıkan linç görüntülerini de göz önünde bulundurarak bu durumun yarattığı tehlikeye işaret etmek isteriz. Özellikle sokakta yapılan cihat çağrıları, buna paralel olarak Alevi mahallelerine ve siyasi parti binalarına yönelik şimdilik ucuz atlatılmış saldırılar tedirginliğimizi arttırmaktadırö dedi. Darbe sonrasında yaşananlarla bir sivil darbe sürecinin hız kazandığı izlenimi yaratıldığını da söyleyen Memiş Sarı, "Tüm hukuk ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler, anayasada tanımlanan temel hak ve özgürlükler ayaklar altına alınarak, hak gasplarının yolunu açacak şekilde tüm kamu çalışanlarının izinlerinin iptal edilerek sokağa davet edilmesi, sivil dikta rejiminin darbe girişimini fırsata çevirerek güçlenmeye çabalayacağına dair önemli ipuçları sunmaktadır. Emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçler olarak, darbecilere de, sivil dikta heveslilerine de karşı mücadelemizin, sahip çıktığımız değerlerin gereği olduğunun bilincindeyiz. Bugünden sonra yapılacak şey, hangi kesimden olursa olsun ülkemizde demokrasiyi hedef alanlara inat demokrasiyi yeniden inşa etmek ve eşitliği, özgürlüğü tüm toplumsal kesimler için daha güçlü istemektir. Eşit, özgür, demokratik Türkiye."

DHA