Kocaeli Haberi: İzmit'te Cumhuriyet Koşusu'na 5 bin kişi katıldı

İzmit'te Cumhuriyet Koşusu'na 5 bin kişi katıldı

İzmit'te Cumhuriyet Koşusu'na 5 bin kişi katıldı

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit'te düzenlediği Cumhuriyet Koşusu'na 5 bine yakın kişi katıldı. Yarışlar halk, profesyonel sporcu ve çocuk maratonu olmak üzere 3 kategoride yapıldı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği Cumhuriyet Koşusu Seka Park'ta start aldı. Şehit astsubay Ömer Halisdemir anısına düzenlenen koşuya 5 bine yakın kişi katıldı. Yarışlar 3 kilometre 'Halk Koşusu', 10 kilometre 'Profesyonel Sporcu Koşusu' ve 1 kilometre 'Çocuk Maratonu' olmak üzere 3 kategoride gerçekleşti. Yarışın parkuru Seka Park'da gerçekleşti. Cumhuriyet Koşusuna Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşofmanlarını giyerek katılırken, yarışmaları izledi.
SPOR OLMAZSA OLMAZ
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu sporun sağlıklı bir toplum ve bireyin vazgeçilmezi olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılı kutlu olsun. Bu coşkuyu yaşarken bugün cumhuriyetin değerleri, birlik ve beraberliğimiz uğruna hayatını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, başta Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet ve minnetle anıyorum. En son 15 Temmuz'da da birlik ve beraberliğimiz uğruna dimdik ayakta durarak iç ve dış tehdit ve hainler karşısında Cumhuriyetimizi koruyan 15 Temmuz şehitlerimizi ve bugün koşumuzu anısına addettiğimiz kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir'i de rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Spor, sağlıklı bir toplumun ve bireyin olmazsa olmazıdır. Büyükşehir belediyemizin spor alanında düzenlediği ve uluslararası partnerlerle zenginleştirdiği bu koşunun hem spor adına, hem de cumhuriyetimizin değerleriyle geleceğe taşınması adına önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum."
ÖDÜLLER DAĞITILDI
Vali Güzeloğlu'nun start vermesiyle koşular başladı. 10 kilometre 'Profesyonel Sporcu' kategorisinde kadınlarda Esma Aydemir birinci, Sebahat Akpınar ikinci, Fadime Çelik üçüncü oldu. Erkeklerde ise, Olivier Irabaruta birinci, Serkan Kaya ikinci, Getaya Fısseha Gelaw üçüncü oldu. 10 kilometre koşusunda birinciye 7 bin TL, ikinciye 5 bin TL, üçüncüye ise 3 bin TL verildi. 'Halk koşusunda' ise birinci bin TL, ikinci 900 TL, üçüncü ise 800 TL ile ödüllendirildi. 'Çocuk Maratonu'nda ise birinci belirlenmezken katılan bütün çocuklara anı madalyası hediye edildi.

DHA

Loading...