Sözcü Plus Giriş

 RİZE’nin Kalkandere İlçesi'nde geçen 22 Mayıs'ta, İkizdere Deresi kenarında odun toplarken ortadan kaybolan 77 yaşındaki İsmail Yetimoğlu için Ankara'dan gelen Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ekiplerinin arama çalışması, sonuç alınamaması üzerine sona erdirildi. Köylüler ise yaşlı adamı bulmak için bölgedeki arama çalışmalarını sürdürüyor.
22 Mayıs tarihinde, odun toplamak için Ormanlı Köyü yakınlarında İkizdere Deresi kenarına inen İsmail Yetimoğlu, ortadan kayboldu. Dere sularına kapılarak kaybolduğu sanılan Yetimoğlu'nu bulabilmek için yapılan çalışmalar sonuç vermedi. Önceki hafta, Kalkandere İlçesi yol ayrımında toplanan 15 kişilik JÖAK timi de botla suya inerek, İkizdere Deresi'nde arama çalışması başlattı. AFAD ekiplerinin de eşlik ettiği ve 3 gün süren arama çalışmaları netice alınamaması üzerine sona erdirildi.
TÜM KÖY SEFERBER OLDU
Arama çalışmalarının durdurulması üzerine İsmail Yetimoğlu’nun yakınları ile onlara destek veren Ormanlı Köyü sakinleri derede arama çalışması başlattı. Su seviyesi azalan dereye giren vatandaşlar ellerindeki sopalarla kayaların altını kontrol ediyor, vadinin her iki yakası boyunca arama yapıyor.
'BABAMI BULANA KADAR ARAYACAĞIM'
Babasını arayan Yakup Yetimoğlu, JÖAK timlerinin çekilmesinden sonra kendilerinin köylülerin de desteği ile arama çalışması başlattığını belirterek, "Kendi mücadelemizi veriyoruz. Devletimizin de desteği oldu ama bir yere kadar. Bir süre sonra tek başınıza kalıyorsunuz. Babamı bulana kadar arayacağım. Devletimizin de yanımızda olmasını bekliyorum" dedi. İkizdere deresi üzerindeki hidroelektrik santralin ikaz ve uyarı yapmadan aniden baraj kapaklarını açması sonucu babasının sulara kapıldığını öne süren Yetimoğlu, "HES şirketleri kafalarına göre suyu bırakıyor, kesiyor. Babam yaşlıydı ve su sesini duyamadı. Yaz aylarında çocuklar dereye iniyorlar. Burada tehlikeler yaşanacak. Birileri bana hiç suçum günahım yokken bir fatura kesti. Sıra bana geldi ve şimdi ben birilerine fatura keseceğim" diyerek olaydan sorumlu tuttuğu HES şirketine yönelik tepkisini dile getirdi.
İsmail Yetimoğlu’nun yeğeni Mehmet Yılmaz da "Evde rahat duramıyoruz, huzursuzluk oluyor. İnip derede arama yapıyoruz. Devletimizde de aradı ama bulamadık. Ama aramaya devam edeceğiz" dedi.
İsmail Yetimoğlu’nun kardeşi Nusret Yılmaz ise derede her gün arama yaptıklarını belirterek, "Bu olay İkizdere’de ilk değil. Bu HES’ler dereyi kurutuyor, sonra aniden büyük bir su geliyor. Yazın herkes bu derenin kenarına iner. Böyle olursa bu üzücü olaylar devam eder" diyerek önlem alınmasını istedi.

DHA