Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR'de, bir grup kadın, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne dikkat çekmek için süslenip, bisikletleriyle şehir turu attı. Kadına, kadın bisikletliye ve bisiklete saygı istenen etkinliğe, bazı erkeklerde destek verdi.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta organize olan bir grup kadın, bugün süslenip, bisikletleriyle Balıkesir Tren Garı önünde toplandı. Grubun bir araya gelmesini sağlayan Nazlıcan Yalçın, tur öncesinde bir açıtklama yaptı. "Süslendik, dikkat çekmeye çalışıyoruz" diyen Yalçın, "Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılmaz. Bir ulaşım aracıdır, yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa iş veya ulaşacağımız yere bisikletle gidilebiliriz. Biz de dünyanın pek çok ülkesindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar, korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılanDünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne dikkat çekmek için buradayız. Yollar yalnız motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydağı pek çok insanı bisiklet kazalarında kaybettik onları rahmet ve saygıyla anıyoruz" dedi. "Kadınız, görünür olmak istiyoruz" diyen Yalçın, şöyle devam etti:
"Ülkemizde binlerce görünür olamayan kadın var. Kadın toplumda görünür olduğu sürece toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı. Kadın toplumun her alanında görünür olmalı. Biz kadına saygı, kadın bisikletliye saygı, bisiklete saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız."
Yalçın'ın açıklamasını ardından 60 kadar bisiklet tutkunu kadın, Milli Kuvvetler, Anafartalar, Kızılay ve Stadyum caddeleri güzergahını takip ederek Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na kadar pedal bastı. Etkinliğe bazı erkeklerde destek verdi. Kadınlar, etkinliği gelecek yıl daha kalabalık olarak yineleneceklerini belirtti.

 

DHA