İstanbul Haberi: Kadınlardan 'Direneceğiz, kadın cinayetlerini durduracağız' eylemi

Kadınlardan 'Direneceğiz, kadın cinayetlerini durduracağız' eylemi

Kadınlardan 'Direneceğiz, kadın cinayetlerini durduracağız' eylemi

 

Arzu KAYA/İSTANBUL, (DHA) KADIN  Cinayetlerini Durduracağız Platformu, "Laiklik ve Özgürlüklerimiz için Direnecek, Kadın Cinayetlerini Durduracağız" sloganıyla eylem yaptı.

YÜZLERCE KADIN KATILDI

Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın, "Laiklik ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyecek, kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğiz" yazılı pankart açarak, "Laiklik için direneceğiz" ve "Tecavüzcüleri aklatmayacağız" şeklinde sloganlar attı. Eyleme platform üyelerinin yanı sıra yaşamını yitiren kadınların aileleri de destek verdi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI…

Yaşamını yitiren kadınlardan Muhterem Göçmen'in kardeşi Çiğdem Evcil mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Ben kız kardeşimin katilinden mektup aldım. Ve 'aynı kaderi sen de paylaşacaksın' diyor. Bana bunu yapacak insanı ne zamana kadar affedecekler Bunu burada ilk defa açıklıyorum. Ailem dahi bilmiyor. Korkuyor muyum Hayır korkmuyorum. Çünkü Muhterem korkmadan öldü" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

"YARIM KALAN ANALARA SELAM OLSUN"

Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Gülseren ise, "Başka Yağmurlar ölmesin, başka çocukların hayatı sönmesin diye son kalan umudumla buradayım. Uzun bir ömür diliyorum bu vicdansız katillere. Vicdan azabıyla yaşasınlar. Yarım kalan analara selam olsun. Benim kızımın öldüğünü bilmeyen anneannesi. Anneannesi ile kızım kelebek olarak vedalaşmış. Ben öldürülen bütün kadın ve çocukların kelebek olduğunu düşünüyorum. Kelebekler ölümsüzdür. Çünkü cennete giremez katiller" dedi.

"ADALETSİZLİĞİ ARTIK DURDURUN"

Annesi Halide Özpolat'ı kaybeden Zekiye Kaya ise annesinin 7 ay önce vahşice öldürüldüğünü ifade ederek, "Babam demek istemiyorum. Annemin katili diyorum. Annemin çene kemiklerini yerden topladım. Yüzünü darma duman etmişti. 7 aydır hapse bile girmedi. Deli raporu almak için hastanelerde. Ben bu adaletsizliği artık durdurun diyorum" dedi. Ağlamaya başlayan Kaya, daha fazla konuşamadı.

BEYAZ BALONLARI GÖKYÜZÜNE BIRAKTILAR

Grup, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav'ın yapmış olduğu basın açıklamasının ardından ellerinde tuttukları beyaz balonları gökyüzüne bırakarak eylemi sonlandırdı.

 

DHA

Loading...