Sözcü Plus Giriş

Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Cerrahı olarak görev yapan ve Dünya Kalp Günü'nde kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Prof. Dr. Ufuk Yetkin için İzmir'de cenaze töreni düzenlendi. Prof. Dr. Durak Yetkin'in, 17 yaşındayken, kalp krizi nedeniyle kaybettiği babasının ölümünden etkilenerek kalp cerrahı olduğu öğrenildi.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi 49 yaşındaki Prof. Dr. Ufuk Yetkin, üniversitenin misafirhanesinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Yaklaşık 15 ay önce CÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ufuk Yetkin için İzmir'in Konak İlçesi'ndeki Alsancak Hocazade Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Prof. Dr. Yetkin'in annesi emekli eczacı Aysel Yetkin, kardeşi eczacı Hülya Dönmez, yakınları ve meslektaşları katıldı.
İzmir'de son olarak Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yaptığı belirtilen Durak Yetkin'in, profesör kadrosu almak üzere Sivas'a gittiği belirtildi. Meslektaşları Prof. Dr. Yetkin'in ciddi bilimsel çalışmalarda bulunduğunu, kalp cerrahisinde Türkiye'nin sayılı isimlerden biri olduğunu kaydetti. Çevresinde sevilen bir kişi olan Prof. Dr. Yetkin'in, meslektaşları gözyaşlarına hakim olamadı.
BABASININ ÖLÜMÜNDEN ÇOK ETKİNLENDİ
Prof. Dr. Ufuk Yetkin'in 17 yaşındayken, kalp krizi nedeniyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kaybettiği babası dahiliye uzmanı olan Prof. Dr. Durak Yetkin'in ölümünden etkilenerek tıp eğitimi aldığı, okulu birincilikle bitirdikten sonra kalp cerrahı olduğu belirtildi.
Öte yandan 2008 yılında baygınlık geçirmesi üzerine tedavi altına alınan Prof. Dr. Ufuk Yetkin'in tıkalı olan kalp damarının operasyonla açılarak stent takıldığı, ancak kontrollere gitmediği, vaktinin büyük çoğunluğunu bilimsel çalışmalara ayırdığı ifade edildi. Bekar olan Prof. Dr. Yetkin, ikindide kılınan cenaze namazının ardından Doğançay Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more