Sözcü Plus Giriş

Samsun Haberi: Kamyonet hırsızlığı çetesi, polisin takibi sonucu çökertildi

Kamyonet hırsızlığı çetesi, polisin takibi sonucu çökertildi

Güncellenme: 13:59, 19/12/2016
Kamyonet hırsızlığı çetesi, polisin takibi sonucu çökertildi

Hakan ÇELİKBAŞ/ SAMSUN, (DHA)SAMSUN'da 2009 ile 2011 yılları arasında park halindeki 19 kamyoneti çalıp kaportaları ile motor ve şase numaralarını değiştirip başka illere sattıkları iddia edilen 11 kişi polisin takibi sonucu yakalanarak gözaltına alındı.
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı oto hırsızlığı ekipleri 2009 ile 2011 yılları arasında park halindeyken çalınan ve faili meçhul olarak kalan 19 kamyonet hırsızlığıyla ilgili yaklaşık 8 ay önce yeniden soruşturma başlattı. İddiaya göre sivil ekipler yaptıkları istihbarat çalışmasında, kamyonet hırsızlıklarını Terme İlçesi'nde bir çetenin gerçekleştirdiği bilgisine ulaştı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından çete elemanlarının hurdaya ayrılmış olan araçların aynı marka ve modelini çaldığını, ilçede kaporta ve motor tamir atölyelerine götürerek kaporta üzerinde oynayıp motor ve şase numaralarını silip yeniden çaktıkları ve piyasa fiyatı üzerinden çeşitli illerde sattıkları tespit edildi.
8 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Terme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 4 gün önce operasyonun düğmesine basan polis, 10 ev ve 5 işyerine baskın yaptı. Yapılan aramada ele geçen suç unsurlarına el kondu. Olayla ilgili çete reisi olduğu öne sürülen galerici Mustafa S. ile içlerinde kaporta ve motor ustalarının bulunduğu Hasan Y., Faruk A., Fatih A., Davut D., Mustafa C., Ercan T., Engin T., Güven S., Mustafa G. ve Harun G. yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden Engin T.'nin başka bir suçtan halen cezaevine olduğu öğrenildi.
Polis,  çeşitli illere satılan kamyonetlere el koyup Samsun'a getirerek sahiplerine teslim etti. Polisteki işlemleri tamamlanan 10 şüpheli bugün oto hırsızlığı, sahtecilik, dolandırıcılık, suç eşyasını satın almak, mala zarar verme ve bu suçları işlemek için örgüt kurmak, yönetmek ve örgüte üye olmak suçlarından Terme Adliyesine sevk edildi.

DHA