İstanbul Haberi: Kapatılan İMC TV’nin Haber Müdürü örgüt propagandası suçundan hakim karşısında

Kapatılan İMC TV’nin Haber Müdürü örgüt propagandası suçundan hakim karşısında

Kapatılan İMC TV’nin Haber Müdürü örgüt propagandası suçundan hakim karşısında

TWİTTER'de çeşitli tarihlerde yaptığı 30 ayrı paylaşımda “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan kapatılan İMC TV’nin Haber Müdürü Hamza Aktan yargılanmaya başladı.
Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan sanık Hamza Aktan ile avukatları Zeynep Ceren Bozkurt, Tora Pekin ve Erdem Canan katıldılar.
HDP Milletvekili Garo Paylan’ın da izleyici olarak katıldığı duruşmada Aktan’ın sorgusu yapıldı.

Yaptığı İngilizce paylaşımın çevirisinin hatalı yapıldığını belirten Aktan, paylaşımlarının bir kısmını haber sitelerinden alınan haberler olduğunu belirtti. Suça konu paylaşımların bir kısmını kendisinin yazdığını belirten Aktan, iddianamede kendisine ait olmayan bir kısım paylaşımlardan dolayı da suçlandığını söyledi.
Sanığın avukatları, suça konu bazı tweet ve paylaşımların müvekkilleri tarafından yapılmadığını, bazılarının da müvekkilleri tarafından yapıldığını söylediler. Avukatlar, müvekkilleri tarafından atılan tweetlerin şiddet içermediğini, bu nedenle düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belittiler.
Kendisine ait olan paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini isteyen Aktan, beraatine karar verilmesini istedi. Mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
 

DHA

Loading...