Sözcü Plus Giriş

EDİRNE’de Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapmak isteyen TIR'lar, TIR parkının dışında 11 kilometre kuyruk oluşturdu. Hafta sonu bitmeyen yoğunluk nedeniyle 3 gündür beklediklerini ifade eden TIR sürücüleri, artık bu duruma çözüm bulunmasını istedi.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda geçen Cuma günü başlayan TIR yoğunluğu halen eritilemedi. İhracat yüklerini Avrupa ülkelerine götürmek için bekleyen TIR'lar, gümrük yolu üzerinde 11 kilometre kuyruk oluşturdu. Bulgaristan gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle kuyruğun eritilemediği ifade edilirken, TIR sürücüleri her hafta kuyrukların olduğunu belirterek isyan etti.
Romanya’ya halı yükü taşıyan Hasip Çakır, 300 araç kapasiteli TIR parkının yetersiz olduğunu belirterek, “Cumartesi günü saat 10.00’da çıkış yapmak için kuyruğa girdim halen sınıra ulaşamadım. Neredeyse hiç ilerleme olmuyor. Güya TIR parkı yaptılar, en fazla 6 saat kalabiliyorsun ve 25 lira ödemek zorundasın. Bu sıranın kahrını çektikten sonra benden 25 lira neden alıyorlar Büyük bir park yapsaydı insan para verdiğinde zoruna gitmezdi. Romanya’ya gidiyorum, hala buradayım en geç Salı günü yük boşaltmam lazım. Bir çözümü olsun artık kuyrukların. Sefil oluyoruz, uykusuz kalıyoruz” dedi.
ÜÇ GÜNDÜR KUYRUKTA
Üç gündür kuyrukta bekleyen TIR sürücülerinden Murat Sancaklı ise yol kenarında bekledikleri için temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarından yakınarak, “Benim bugün normalde kargo yükümü Avusturya’ya götürmem gerekiyordu. Ama hale Kapıkule’ye bile ulaşamadım. Derdimiz, sıkıntımız çok büyük. Cumartesi gecesi girdim kuyruğa hala kuyruktayım. Sınıra en az 5-6 kilometre yolumuz var. Ne zaman çıkacağız bilmiyorum” şeklinde konuştu.
2 GÜNDE 2447 ARAÇ İŞLEM GÖRDÜ
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Cumartesi ve Pazar günü Türkiye’den 1030 TIR giriş yaparken, 1417 TIR ise gümrükten çıkış yaptı. TIR'ların işlemleri sürüyor.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more