Sözcü Plus Giriş

YAZ tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen Avrupa’daki Türk işçilerin dönüşleri sınır kapılarında yoğunluğu artırdı. Yaşadıkları ülkelere karayoluyla gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda gelen işçilerin araç kuyruğu, Bulgaristan’ın yavaş işlemleri nedeniyle gümrük dışına taşarak 7 kilometreyi aştı.
Avrupa’daki Türk işçileri yaz tatillerini memleketlerinde geçirdikten sonra dönüş yoluna geçti. Yaklaşık 5 haftalık tatilin ardından dönüşler nedeniyle gümrük kapılarında yoğunluk arttı. Dönüş yolu için karayoluyla Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih edenler gümrük içerisinde uzun kuyruklar oluşturdu. Bulgaristan’ın işlemleri yavaş yapması nedeniyle kısa sürede gümrük sahası araçlarla doldu. Araçlar gümrük dışına kadar taşarak yaklaşık 7 kilometrelik kuyruk oluşturdu.
Fransa’ya dönüş yapan Türk işçilerinden Halil İbrahim Eryılmaz, saatlerce bekledikten sonra gümrük kapısına ulaştığını ifade ederek, “Biz İstanbul’dan yola çıktık. Burada 3 saattir bekliyoruz. Her sene geldiğimiz kuyruk var. Kimden kaynaklandığını da bilmiyoruz, bekliyoruz” dedi.
Almanya’da giden Serkan Cepe de her yıl kuyrukların kendileri için çok sıkıntı yarattığını kaydederek şunları söyledi:
“Yaklaşık 4 saattir kuyrukta bekliyoruz. Hala gümrüğe ulaşamadık. Buna yetkililerin çözüm bulması gerekiyor. Her yıl tatile geliyoruz sonuçta buraya çile çekmeye gelmiyoruz. Akrabalarım da kuyruklarda bekledi, sıkıntı çekti. Şimdi biz de kuyruktayız. Buradan çıkınca Bulgaristan ve Sırp gümrüklerinde de çok bekletiyorlar. Ancak 3 günde Almanya’ya gidebiliyoruz.”

DHA