Karabük Haberi: Karabük'te safran ekimine teşvik

Karabük'te safran ekimine teşvik

Karabük'te safran ekimine teşvik

KARABÜK Valisi Mehmet Aktaş, Safranbolu'da safran ekiminin çok az düzeye indiğini anlatırken, "İlgili kamu birimlerinin de desteğiyle safran ekimini teşvik ediyoruz" dedi.
Vali Aktaş, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte ilçeye bağlı Yukarı Çiftlik Köyü'nde İsmail Yılmaz'ın hasat yaptığı 12 dönümlük safran tarlasında inceleme yaptı. Vali Aktaş daha sonra protokol üyeleriyle birlikte safran topladı. Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy'un, "Sayın Valim, şu anda yerden altın topluyorsunuz" demesi üzerine Vali Aktaş, "Belki de altından daha değerli" dedi. Vali Aktaş, safranın ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Safranbolu ilçemize ismini veren çok önemli bir bitki. Ama yıllar içerisinde ekimi çok az seviyelere düşmüş maalesef. İsmini aldığı bir bitkinin en fazla Safranbolu’da yetiştirilmesi lazım. Son yıllarda ilgili kamu birimlerinin de desteğiyle safran ekimini teşvik ediyoruz. İşte bunun örnek uygulamalarından birini yapan İsmail beyi yürekten tebrik ediyoruz. Diğer çiftçilerimizin de İsmail beyi örnek alarak safranı ekmeye davet ediyoruz. Bizler kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız."
Çiftçi İsmail Yılmaz, safran hasadının kar yağışına kadar devam edeceğini, 12 dönümlük tarlasından 6 kilogram ürün elde etmeyi planladığını söyledi. Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı ise, gıda, kimya, ilaç, kozmetik sanayisinde kullanılan safranın gramının 25 liradan satıldığını belirterek, "İlçe genelinde toplam 40 dönümlük bir arazide 20 kilogram bir ürün bekliyoruz. İçindeki farklı kimyasallar dolayısıyla çeşitli hastalıklarda da kullanılıyor. Son zamanlarda özellikle kanserle ilgili faydalarından bahsedilmekte. Tabii bu tıp biliminin araştırması gereken bir konu. Safran üretimini bu sene genç çiftçi projesiyle destekledik ve 1.5 dönüm alanda da ekimi yapıldı. Ayrıca Özel İdare'nin soğan desteğiyle de safran üretimini gerçekleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

DHA

Loading...