Kars Haberi: Kars'ta kar yiyen kazların kesimi başladı

Kars'ta kar yiyen kazların kesimi başladı

Kars'ta kar yiyen kazların kesimi başladı

KARS, (DHA)KIŞ mevsiminin gelmesiyle birlikte vatandaşlar yetiştirdikleri ve ekonomik kazanç sağladıkları kazları kesmeye başladı.
Kars'ın en önemli gelir kaynaklarında olan kazların kesimine kar yedikleri için başlandı. Kar yiyen kazın etinin daha lezzetli olduğuna inanılan kazların kesimden sonraki ilk aşaması da kar suyuyla yapılıyor. Kar yiyip, kar suyuyla yıkanan kazların temizlenme ve ayıklanma işlemleri de oldukça zor. Kazın ciğeri dahil kanadı ve tüyü de çok kıymetli olduğu için bu işlemler büyük bir özenle yürütülüyor. Kazın sadece kesimi erkeklere düşüyor diğer bütün işlemler ise kadınların hünerli ellerinden geçiyor. Temizlenen kazlar üst üstte konulup bir gün süreyle dinlendiriliyor. Bir gün dinlenen kaz eti daha sonra tuzlanıp kuruması için bekletiliyor ve dolaplardan sofralara gelinceye kadar uzun bir yoldan geçiyor.
Kazın hemen hemen her bir noktasının değerlendirildiğini kaydeden işletmeciler, kazın kafasından, ayağına, kalbinden, ciğerine kadar çok faydalı bir lezzet olduğuna dikkat çektiler.

 

DHA

Loading...