Kars Haberi: Kars'ta Osmanlı Mahallesi'ne doğru

Kars'ta Osmanlı Mahallesi'ne doğru

Kars'ta Osmanlı Mahallesi'ne doğru

OSMANLI İmparatorluğu'nun Kars'ta bıraktığı izler, Kars Kalesi eteklerinde en ihtişamlı haliyle yeniden hayat bulacak. Kars'ın cazibe merkezi olması ile birlikte hız kazanan çalışmalar Kars'ın tarihi ve kültürüne de büyük ölçüde katkı sağladı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın talimatları ile Devlet Su İşleri Kars Bölge Müdürlüğü tarafından Kars Çayında ıslah çalışmaları başlatıldı. Islah çalışmalarıyla birlikte Kars Çay'ının tamamen temizlenerek tarihi kente yakışır bir görselliğin oluşturulması planlandı. Bunun yanı sıra Kars Kalesi eteklerinde projelendirilen Osmanlı Mahallesi Projesi, kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte hayat bulacak. Alanda 2 katlı Osmanlı mimarisine ait evler inşa edilecek. Tüm bu çalışmaların yanı sıra alanda bulunan tarihi mekanların restorasyon çalışmaları da aralıksız devam ediyor.
Kars'ın cazibe merkezi olması ile birlikte düşünülen 'Osmanlı Mahallesi Projesi' de hayat bulmaya başladığını belirten İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı, istimlak çalışmaları devam ettiğini belirtti. Halkın mağdur olmaması adına gerekli hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Dallı, şöyle dedi:
"Buradaki gecekondularda oturanlarda mağdur edilmeyerek, önümüzdeki yıl kiraya taşınacaklardır. Vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda hareket edilerek sahip oldukları alanların karşılığını fazlasıyla alacaklar. Kalenin altında bulunan tarihi yapılardan da görüldüğü üzere Osmanlı İmparatorluğu bu yapılara çok önem gösteriyordu. Bu alanlara da 1921 yıllarından önceki eski Kars diyebiliriz, Kars'ı Kars yapan birçok özelliğin bulunduğu bu alanın yeniden canlandırılması ve kale eteklerinde 2 katlı olmak üzere Osmanlı tipi evler yapılacak. Bu evler sosyal amaçla ve tarihi dokuların sergilenmesi anlamında kullanılacak. Hamamlarda restorasyon işlemleri devam etmekte, Kars Kalesinin hemen altındaki Beylerbeyi Sarayının önündeki okulun yıkımı gerçekleştirildi ve sarayın önü açıldı." 
Dallı, Kars Çayı ıslahının Kafkas Üniversitesi'nden başlayarak çevre yolu, Bayrampaşa Mahallesi, Subatan Yolundan, Arpaçay yolu güzergahına kadar devam ettiğini hatırlattı.

DHA

Loading...