Sözcü Plus Giriş

ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde tarihi birkaç asır öncesine dayanan ve bölge halkının geçmişte yiyecek ve eşyalarını sakladığı ahşap ambarlar can çekişiyor. 3 yıl önce korumaya alınan 65 ambardan bazıları harap durumdayken, bölge halkı diğerlerinin kurtarılması için bir an önce tedbir alınmasını istedi.
Kaş'a bağlı Gökçeören Mahallesi'nde tarihi birkaç asır öncesine dayanan ahşap ambarlar bulunuyor. Sel sularından korunması için yamaca inşa edilen ve sedir ağacı kerestesinden yapılan ambarların 65'i halen ayakta duruyor. Bölge halkının lahitten esinlenerek benzer şekilde yaptığı ambarlar kültür mirası olarak dikkati çekiyor. Bölge halkının arpa ve buğdayın yanı sıra fazla eşyalarıyla kıymetli eşyalarını da sakladığı ve bir bekçi tarafından korunan ambarların günümüzde sadece birkaçı kullanılıyor.
KORUMAYA ALINDI
3 yıl önce dönemin kaymakamı Selami Kapankaya tarafından başlatılan çalışma kapsamında Antalya Anıtlar Kurulu'na yapılan başvuru sonrası ambarlar kültür mirası olarak korumaya alındı. Ancak geçen sürede tamir veya restore edilmeyen ambarlardan 1'i yıkılırken, 2'si de yıkılacak duruma geldi. Bölge halkı tarihi ambarların korunması için gerekli çalışmanın yapılmasını istedi. Halen kullanılan birkaç ambardan birinin sahibi Hüseyin Yılmaz, "Bu ambar bana dedemden ve babamdan kaldı. En azından 200 yıllık. Çocuklarıma da sağlam bırakmak için kullanmaya devam edeceğim" dedi.
'YIKILMAYA YÜZ TUTMUŞ'
Ambarların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini aktaran İsmail Gökçe de şöyle konuştu:
"Bu ambarlar bize atalarımızdan kültür mirası olarak kaldı. En az 200 yıllık tarihe sahip olan bu ambarlara köylülerimiz tahıllarını, kıymetli eşyalarını koyuyor. Ambarları kışın korumak amacıyla bekçi tutuluyor. Bu ambarlar yakın tarihte koruma altına alındı, sonra hiçbir işlem yapılamadı. Hiçbir şey yapılmadığı için 2- 3 ambarımız yıkıldı. Birçoğu da yıkılmaya yüz tutmuş. Yakın tarihte onarım, restorasyon çalışması yapılmazsa ambarlarımız yok olacak. Bu ambarların restoresi yapılmalı. Ambarlarımızı gelecek kuşaklara taşımak zorundayız."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more