Ankara Haberi: Kaynak: Musul'dan Türkiye'ye büyük bir göç hareketi beklemiyoruz

Kaynak: Musul'dan Türkiye'ye büyük bir göç hareketi beklemiyoruz

Kaynak: Musul'dan Türkiye'ye büyük bir göç hareketi beklemiyoruz

BAŞBAKAN Yardımcısı Veysi Kaynak, "Musul’dan Türkiye’ye büyük bir göç hareketi beklemiyoruz ancak olası bir harekette 3 aşamalı planımız mevcut" dedi.
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AFAD’da düzenlenen kahvaltıdan sonra sorularını yanıtladı. Kaynak, "Özellikle Musul çevresinde yaşayanlar, oradaki güvenli alanlarda tutulabilmeli, barınma ve diğer ihtiyaçlarının orada karşılanması sağlanmalıdır" diye konuştu. Türkiye’nin Musul’a yönelik hassasiyetlerine dikkat çeken Kaynak, şöyle konuştu:
"Musul’da sivil halk zarar görmesin, demografik yapı değişmesin, mezhep savaşı ateşlenmesin ve sivil halk yerinden edilmesin. Suriye krizinin ilk günlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya koyulan güvenli bölge fikrinin önemi, Fırat Kalkanı Operasyonundan sonra sınırlarımızdan bir tek göçmen geçmemesinden anlaşılıyor."
AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden tarafından, AFAD Yerleşkesi içerisinde yer alan yeni Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi hakkında bilgi verildi. Mehmet Halis Bilden şöyle konuştu:
"Merkez, yerel kapasite ile baş edilemeyen afet, nüfus hareketi, salgın hastalık gibi ulusal koordinasyon gerektiren durumlarda çok paydaşlı biçimde çalışıyor" dedi. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde hizmet verdiğini belirten Bilden Şunları söyledi: " Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’ni (AYDES) tamamen devreye aldık, tüm süreci sistem üzerinden yöneteceğiz. 81 ilimizde görüntü ve bilgi aktarımı ile kesintisiz haberleşme altyapısını tamamladık."

DHA

Loading...