Sözcü Plus Giriş

Kayseri Haberi: Kayseri hain saldırının yasını tutuyor (4)

Kayseri hain saldırının yasını tutuyor (4)

Güncellenme: 16:22, 18/12/2016
Kayseri hain saldırının yasını tutuyor (4)

TAZİYELERİN MERKEZİ BÜYÜKŞEHİR OLDU
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'e bir dizi ziyarette bulunularak Kayseri halkına terör saldırısı nedeniyle başsağlığı dilendi. Ziyaretlerde hain terör lanetlendi ve birlik beraberliğe vurgu yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırı sonrası Kayserililerin gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesi'ni ilk ziyaret Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşları olan meslek kuruluşları ile sendikalardan geldi. Sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'e başsağlığı dileklerini iletti. Hisarcıklıoğlu, "Allah böyle acı olayların tekrarını göstermesin. Tüm Türkiye'deki meslek kuruluşları olarak Kayserimizdeyiz. Millet olarak bir ve beraberiz. Ayrımız gayrımız yok. Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" dedi.
"EN BÜYÜK GÜÇ BİRLİK, BERABERLİĞİMİZDİR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de sivil toplum kuruluşlarına hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti. Türkiye'nin pek çok konuda güçlü olduğunu ifade eden Başkan Çelik, "Ülke olarak en güçlü olduğumuz nokta birlik ve beraberliğimizdir. Konu vatan, millet, bayrak olunca kurumlar arası ya da ideolojik farklılıkları bir tarafa bırakarak bir araya gelmemiz en büyük gücümüz. Bunun en bariz örneğini 15 Temmuz'da gösterdik. 40 yıllık bir proje birlik ve beraberliğin karşısında kaybetti. Bu birlik beraberlik var olduğu müddetçe dünyada hiçbir güç bizi parçalayamaz" diye konuştu. Meslek kuruluşlarının Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti sırasında Bakanlar tarafından da bir ziyaret gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'yi Başkanlık Girişinde karşıladı. Ziyarete Bakanların yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ve Kayseri Milletvekilleri de katıldı. Ziyarette şehitler için Fatiha okundu ve dua edildi.
"KAYSERİLİLERİN NE DENLİ ÜZGÜN OLDUĞUNU BİLİYORUZ"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerini iletti. Yaralılarımıza da şifa dileyen Bakan Soylu, bir sınavdan geçildiğini belirterek şunları söyledi:
"Büyük medeniyet zenginliği içinde olan bizi fukaralaştırmaya çalışanlara karşı bir sınav veriyoruz. Bu sınavın en önemli yerlerinden birisi Kayseri'dir. Kayseri üretimi, zenginliği yakalamış; ama tarihini ve medeniyetini unutmamıştır. İnsanlığa hizmetin nasıl yapılacağına dair sorumluluklarını yapmaktadır. Terör huzuru ve umudu bertaraf etmek ister. Biz milletin emanet verdiği insanlar olarak teröre bu imkanı vermemek durumundayız. 21'inci asır terör asrı olmuştur. Teröre karşı dünyanın aldığı tedbirleri bize aldırmak istemeyenlerin dili anlaşılır değildir. Yapmamız gereken medeniyet havzamızın bize öğrettiklerini uygulamaktır. Başkasının ne diyeceğinin önemi yoktur. Bizim medeniyet havzamızda merhamet ve şefkat de var, yapılanları karşılıksız bırakmamak da var."
Konuşmasında Kayserililerin ne kadar üzgün olduğunu bildiğini dile getiren Bakan Soylu, "Kayserililer büyük bir sahiplenme içinde oldular. Belediye başkanımız, valimiz nezdinde her birisine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Şehitlerimizin ailelerine kendi evladınız gibi sahip çıktınız. Çocuklarımıza hastanelerde kendi evladınızdan daha çok kıymet vererek sahiplendiniz" dedi. Bu saldırıların bizi yıldıramayacağını, aksine kenetleyeceğini vurgulayan İçişleri Bakanı Soylu, "İradesi ve kararlılığı olan bir liderimiz var. Liderimizin ortaya koymuş olduğu yöntem dünyada bizi seven sevmeyen herkesin kabulünü kazanmaktadır. Aynı yolda devam edeceğiz. Allah yardımcımız olacaktır" ifadelerini kullandı.
PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ
Kayseri Ülkü Ocakları tarafından, terör olayının meydana geldiği alana protesto yürüyüşü yapıldı.
Talas Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup dün terör olayının meydana geldiği alana protesto yürüyüşünde bulundu. Kalabalık gruba MHP eski Milletvekili Hasan Ali Kilci ve Süleyman Korkmaz, MHP İl Başkanı Baki Ersoy, Ülkü Ocakları Başkanı Aytaç Gezici'de eşlik etti. Bu sırada bazı kişiler terör olayının meydana geldiği otobüs durağına karanfiller bıraktı. Patlamanın yaşandığı alanda bazı kişiler  çektirerek, selfie yaptı. Hain saldırının yaşandığı alana gelerek konuşan MHP İl Başkanı Ersoy, şöyle dedi:
"Dün Kayserimizde ilk defa yaşadığımız bir elim hadise ile karşı karşıyayız. Bu yapılan hain saldırıyı Milliyetçi Hareket Partisinin tüm kadroları olarak kınıyoruz. Burası Kayseri'dir. Bizler Kayseri'de daha önce böyle bir terör saldırısı ile karşı karşıya hiç kalmadık. Kayseri milliyetçi, muhafazakar bir şehirdir. Bu tavrıyla ülkede örnek şehirlerden birisidir. Bu bölücü terör örgütünün mensupları zannediyorlarsa ki Kayseri'de yaşayan insanlar bu terör olaylarından dolayı yıkılacaklar, yıpranacaklar, vazgeçecekler bunda yanılıyorlar. Bizler yılmadan yıkılmadan son nefesimize kadar Türk milletinin bekası için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz."
Yapılan konuşmanın ardından şehitler için dualar okundu. Kalabalık grup programın sona ermesiyle dağıldı.
HİSARCIKLIOĞLU VE STK TEMSİLCİLERİNDEN KTO'YA ZİYARET
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) temsilcileri Kayseri Ticaret Odası'nı (KTO) ziyaret etti. Yapılan ziyarette 'Geçmiş olsun' dileklerini ileten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'deki bütün sivil meslek kuruluşları olarak bugün Kayseri'de bulunuyoruz. Bulunmamız acılarımızı özellikle şehitlerimize rahmet yaralılarımıza ise acil şifalar dilemek için buradayız. Bugün birlik ve beraberlik olma günü. Bugün Türkiye için hepimiz bir araya geldik. Burada Türkiye'deki bütün örgütlerin temsil edildiğini görebiliyorsunuz. Biz Türkiye için varız. Bunun içinde huzur şehri olan Kayserimizde Türkiye'ye göstermek istedik" dedi. Hisarcıklıoğlu Başkanlığındaki heyet, KTO ziyaretinin ardından havayolu ile şehirden ayrıldı.

DHA