Kayseri Haberi: KAYSO: Herkes gövdesini taşın altına koysun

KAYSO: Herkes gövdesini taşın altına koysun

KAYSO: Herkes gövdesini taşın altına koysun

KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) başkanlığına getirilen Mehmet Büyüksimitçi, hükümetin bankalar konusundaki tutumunu sonuna kadar desteklerini söyledi. Büyüksimitçi, "Bazı bankalar, 'Savaş riski' gibi olumsuz bir algı nedeniyle kendilerine göre önlem alıyor diye düşünüyoruz. Başbakanımızın bankalara yaptığı uyarı ve çıkışa yürekten katılıyor ve destekliyoruz. Biz, sanayiciler olarak risk alıyoruz. Ancak, bankacılar dahil herkesin taşın altına elinden ötesi, gövdesini koymasını bekliyoruz" dedi.
KAYSO'nun yeni başkanı Mehmet Büyüksimitçi, meclis başkanı Abidin Özkaya, ve başkanlık divanı üyelerinin de katıldığı basın toplantısı yapıldı. Toplantıda, Türkiye üzerinde son dönemde dış ülkeler tarafından baskı, kötü algı ve bilgi kirliliği yaratıldığı belirtildi. İş dünyasında finans sorunu görüldüğünü, Başbakan Binali Yıldırım’ın bankacılara yaptığı uyarıyı desteklediklerini anlatan Büyüksimitçi, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Büyüksimitçi, şöyle dedi:
"Dolar ve euro paritesindeki artış Avrupa ülkelerine ihracat yapan ülke ve Kayseri ihracatını olumsuz etkiledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, ihracattaki satış fiyatlarımız düştü. Bölgemizdeki çatışmalar Irak ve Suriye’deki savaş ortamı nedeniyle ihracatımız etkilendi. Tüm bunları göz ardı edemeyiz. Bazı bankaların, savaş riski gibi olumsuz bir algı nedeniyle kendilerine göre önlem aldığını düşünüyoruz. Bunu açık açık söylemiyorlar. Ama, gördüğümüz kadarıyla böyle. Sayın başbakanımızın bankalara yaptığı uyarıya yürekten katılıyor ve destekliyoruz. Biz, sanayiciler olarak risk alıyoruz. Ancak, bankacılar dahil herkesin de taşın altına elinden ötesi, gövdesini koymasını bekliyoruz. Dış politikadaki tavrımızı ekonomik anlamda da sürdürmeliyiz. Türkiye, bu ekonomik savaşı kazanmak zorundadır. Bankacılar da bu konuda, sanayiciye ve ticaret erbabına kolaylık göstermelidir. Nakit akışında hükümetten ve bankalardan destek ve anlayış bekliyoruz. Hükümetimizin çok hızlı kararlar aldığını biliyoruz. Başbakanımız da icraatçı birisi. Meclisimizde partilerimiz arasında milli mutabakat var, O nedenle el birliğiyle ekonomik savaşı kazanmalıyız."
"TMSF YÖNETİCİLERİ DAHA YARARLI"
KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri’de 2 firmanın FETÖ soruşturmasından dolayı TMSF’ye geçtiğini, bu durumun yerel kayyum yerine profesyonel kişilerden oluşan yeni yönetimlerin eline bırakılmasının doğru olduğunu söyledi. Boydak Holding ve HES  Kablo'nun TMSF tarafından Kayserili veya başka bir şirkete satılması konusunun, FETÖ davasının hukuksal sonuçlarına bağlı olduğunu düşündüğünü belirten Büyüksimitçi, "Artık ticarete yönelmemiz, sanayiye odaklanmamız gerekli. Yerel kayyumlar yerine bu şirketlere profesyonel, marka değerini yükseltecek,üretimi artıracak profesyonel TMSF yöneticilerini yeğleriz" diye konuştu
KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya da banka şubelerinin FETÖ soruşturması konusunda konusunda, genel merkezlerinin baskısıyla çok ortaklı firmaların, soruşturmaya tabii ortaklarından dolayı olumsuz tutum izlediklerini söyledi. Özkaya, şöyle konuştu:
"Bankalar refleks olarak , firmalarla ilgili karar alıyor. Kişiyle veya ortakla ilgili konu ister istemez diğer ortakları ve iş dünyasını etkiliyor. Bu tutum piyasada domino etkisi yapıyor. Sistemde tıkanıklık meydana geliyor. Banka şubelerinin bu konuda esnek ve yumuşak bir tavır içinde olması lazım. Firmaları basit konular yüzünden kaybetmek yerine, desteklemeli, Türkiye’nin normalleşmesine katkıda bulunmak gerekir."
Sanayi Odasının genç ve yeni başkanı Mehmet Büyüksimitçi, kentte mobilya, çelik kapı gibi önde sektörlerin yanı sıra havacılık sektörüne yönelme olmasını arzuladıklarını, kentin bu konuda yıllar öncesine dayanan birikiminin önemli olduğunu vurguladı. Büyük simitçi, iİhracatta geçen yıl 2 milyar dolar olan rakamının bu yıl 1 milyar 617 milyona kadar düştüğünü, bu düşüşte Irak ve Suriye savaşının doğrudan etkili olduğunu ekledi.

DHA

Loading...