Sözcü Plus Giriş

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA, (DHA) CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ndeki bir konserve fabrikasına Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında kayyum olarak atanan avukat Rıdvan İnan hakkındaki iddialarına yanıt geldi. İnan, Özel'in beyanlarının yıpratmaya yönelik olduğunu belirtip, "Bir kriptonun telaşını seziyorum" dedi.
Yazılı açıklamasında, CHP Milletvekili Özgür Özel'in hangi açıklamasına cevap vereceğini bilemediğini belirten Rıdvan İnan, "Şahsımla alakalı hususlara değinmeyerek bu konu hakkındaki değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ancak FETÖ'cülük ile ilgili komik beyanlarını kendisine iade ediyorum. Özgür Özel ve arkadaşları, gözaltına alınan FETÖ'cüleri savunmak için emniyet ve adliye önünde nöbet tutup, açıklamalar yaparken, Eczacılar Odası'nı aşındırırken, ben yıllar öncesinden bu mücadelede devletimin yanındaydım. Herkes devran dönecek diye, korkudan kayyumluk görevini kabul etmediği bir zamanda bu görevi üstlendiğimizi kendisine hatırlatırım. 15 Temmuz'da darbecilerinin infaz listesinde yer alan biri olarak, Özgür Özel'in kayyum atanan şirket ve kayyumları hakkındaki beyanlarının yıpratmaya ve FETÖ soruşturmasını sulandırmaya yönelik. Özel'in bu konudaki beyanlarında bir kriptonun telaşını seziyorum" diye konuştu.
İnan şöyle devam etti:
"Özgür Özel'in, 'çiftçinin ürünü tarlada kaldı. Alım yapılmıyor' açıklamasının altında yine bir cehalet yatmaktadır. Özel, Lidya Konservecilik'e kayyum atanınca, bu özel şirketin birden TARİŞ veya Tarım Kredi Kooperatifleri'ne benzer bir yapıya dönüştüğünü zannetmektedir. Özel işletme yapısı ve işleyişini bilmeyen Bay Özgür, gelip bizden doğru bilgiyi almadığı için bu konuda da özel olarak işletilmiştir. Bu nedenle yakında bizden salatalık taban fiyatı belirlememizi veya üzüm alımına başlamamızı da isteyebilir. Özel bir şirket olan Lidya Konservecilik geçen senelerde olduğu gibi üretimi için ve ihracata uygun olan gerekli miktar salatalık alımı eksiksiz olarak yapmıştır. FETÖ kapsamında soruşturma geçiren firmamız, OHAL altında ve bir işletmeyi sadece hammadde alımından ibaret sanan Özgür Özel'in sorumsuz ve cahilce açıklamalarıyla tedirgin olan tedarikçi firma ve müşterileri ile olan ilişkilerini de profesyonel bir yönetim anlayışı ve çalışanların özverileriyle sorunsuz bir şekilde yürüterek üretimine devam etmiş, bayram öncesi çiftçiye ödemelere başlamıştır. Çiftçiye ödemelerimiz bayram sonrasında da haftalık olarak ödemelere devam edecektir."
'SAYESİNDE HIYAR UZMANI OLDUM'
Lidya Konservecilik'in bugüne kadar işletmesinde çalışan teknik kadronun eksiksiz olarak işin başında olduğunu kaydeden İnan, şöyle devam etti:
"Bu nedenle Özgür Özel'in teknik yetersizlik açıklaması da her zamanki gibi temelsiz ve anlamsızdır. Kaldı ki sayesinde ben de bir hıyar uzmanı oldum. Firmanın teknik yapısı korunmuş, iyi bir iş bölümü ile tarladaki hıyarlarla işin uzmanı teknik kadro, diğerleriyle de kayyum olarak ben ilgilenmekteyim. Özel'in 'İşin peşini bırakmayacağız, takipçisi olacağız' açıklaması da diğer beyanları gibi anlamsızdır. Siyaset dilinde işin takipçisi olmak demek, 'Sorumluluk altına girmeden, işin seyircisi olmak' demektir. Biz, daha ilk gün, yani bankaların ileri tarihli kredileri geri çağırmaları nedeniyle firmanın işleyişinin sıkıntıya düştüğü anda işin takipçisi yani seyircisi değil, gelin işin ucundan tutan olun dediğimizde, sorunun çözümü için hiçbir çaba sarf etmeyen Özgür Özel, sırf siyasi rant elde etmek için çiftçinin sıkıntıya düşmesini beklemiş hatta istemiştir. Bu aşamada sorunun kaynağı olan, kredileri geri çağıran bankalara tek kelime itirazda bulunmayan, bu nedenle sıkıntının çözümüne zerre miktar katkısı olmayan Özel'in, sorunlar hafiflediği ve çiftçiye ödemelerin başladığı anda konuşmaya hiç hakkı yoktur. Zaten Özgür Özel'in açıklamaları da tam da darbecilerin ve FETÖ'cülerin beklentisi doğrultusundadır. Özgür Özel'in bu aşamadan sonra yapacağı tek şey, açıklamasında da dediği gibi, işi ve bizi takip etmeye sessizce devam etmesidir."

DHA