Sözcü Plus Giriş

İZMİR'in Konak İlçesi'nde, iddiaya göre kazı kazandan 100 bin lira kazanan Üzeyir İblik, bayi görevlisi tarafından "Bunlara 100 liradan fazla ikramiye çıkmaz" denilerek dolandırıldığını öne sürüp konuyu yargıya taşıdı. Milli Piyango İdaresi de olayla ilgili idari soruşturma başlattı.
İzmir'in Alsancak Semti'nde 59 yaşındaki Üzeyir İblik, bir bayide kazı kazan oynadı. Oyun sırasında İblik 100 bin lira ikramiye kazandı. Kazandığı kuponu bayiye gösteren İblik parasını istedi. İddiaya göre bayi görevlisi "Bunlara 100 TL'den fazla ikramiye çıkmaz" diyerek, İblik'e 100 TL verdi. 100 lirayı alan İblik, daha sonra ise durumdan şüphelenerek Buca Şirinyer'deki bir başka bayiye gitti ve durumu anlattı. İblik, dolandırıldığı iddiasıyla kazı kazan oynadığı bayiye geri döndü ve 100 lirayı iade edip ikramiye çıkan kazı kazan kuponunu yeniden almak istedi. Bayi görevlisi ise kuponu yırttığını söyleyince yaşlı adam yırtık olan kuponu görmekte ısrar etti. Yanıt alamayan İblik, hemen durumu polise bildirdi. Polisler ihbar üzerine geldiklerinde de bayi yetkilisi, İblik'e verdiği 100 TL'yi de inkar etti. Bunun üzerine İblik, bayi görevlisinden şikayetçi olunca H.A. götürüldüğü karakola ifade verdi.
RÜYASINDA GÖRMÜŞ
Büyük şok yaşayan evli ve dört çocuk babası Üzeyir İblik, Avukatı Mutlu Çakır aracılığıyla konuyu savcılığa taşıdı. Ara sıra şans oyunu oynadığını söyleyen Üzeyir İblik, ‘’O gün diş hastanesinden çıktım. Metroya binmeden önce, Milli Piyango’nun bayiliğini yapan büfeyi gördüm. Daha önce oynadığım Milli Piyango’dan son iki rakamına göre 20 lira kazanmıştım. O gece rüyamda da bana bir şeyler çıkacağını görmüştüm. İki tane çeyrek bilet aldım. Kalan 5 liraya da tanesi bir liradan beş tane kazı kazan oynadım. İlk kazdığım kağıttan üç tane ardı ardına 100 bin lira çıktı. Bayiye gösterdim, ‘büyük ikramiye kazandım’ diye. O da görünce panikledi. Bana, ‘büyük ikramiye 100 lira’ dedi. Bende eski parayla karıştırdım, büfecinin verdiği 100 lirayı aldım. Torbalı’daki eve giderken bir şeylerden şüphelendim. Şirinyer’de indim, bir bayiye sordum, ‘büyük ikramiye kaç lira’ diye. Onlarda bana 100 bin lira deyince kazı kazanı aldığım bayiye geri döndüm. paramı isteyince bayi itiraz etti, bileti yırtıp attığını söyledi. Şimdi hakkımı yargı yoluyla arayacağım’’ dedi.
AVUKAT MUTLU ÇAKIR: SERİ NUMARASINDAN BÜYÜK İKRAMİYE BELLİ
Üzeyir İblik’in avukatı Mutlu Çakır ise, "Konuyu dinlediğim zaman işin içinde bazı terslikler olduğunu gördüm. Biz konuyu hemen yargıya taşıdık. Ayrıca Milli Piyango İdaresi’ne de idari soruşturma yapılması ve durumun aydınlığa kavuşması için başvuruda bulunduk. Bu başvuru neticesinde idari soruşturma başlatıldı. Bu kazı kazan kartlarının üzerinde bir seri numarası var. Bu seri numarasından 100 bin liralık ikramiyenin bir şekilde tespit edileceğini ve müvekkilimin mağduriyetinin giderileceğini ümit ediyorum. Kazı kazanla ilgili, 100 bin liralık ikramiyenin Türkiye'nin herhangi bir yerinden ödenmemesi için tedbir konulması yönünde Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptık. Kazı kazan oyunlarında 100 bin lira büyük ikramiye ve o serinin içinde tek olan ikramiye. Eğer bu basılan serilerin içerisinde herhangi bir kişi almamışsa ya da almak için başvurduğunda arada kaynayacak bir ikramiye değil bu. Bu noktada Milli Piyango İdaresi'nin yönlendirmesi ile müvekkilim aynı bayiden tekrar kazı kazan kartı alıp serilerin tespit edilmesi için ilgili idariye bildirildi. Onlarda bir soruşturma yapıyor. Eğer herhangi biri müvekkilimin seri numarasındaki bilet ile büyük ikramiye almaya kalkarsa bu belirlenecek.’’
Öte yandan aynı Üzeyir İblik’in 100 bin lira büyük ikramiyesini haksız yolla aldığı ileri sürülen bayi H.A.’nı aynı yöntemle daha önce birkaç kişiyi de dolandırdığı iddia edildi.

DHA